Bor katkılı şekillendirilmiş yapı elemanı üretimi ve mühendislik özelliklerinin belirlenmesi
Production of the structural member formed with boron additive and determination of engineering properties
  1. Tez No: 781249
  2. Yazar: HASAN EMRE DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA GÜRHAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Mechanical Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında, ülkemizdeki başka bir prosesin çıktısı olan bor varlığını avantaja çevirerek yeni bir ürün (örgü duvar elemanı) üretmeye yönelik çalışmalar yapılmıştır. Geçmişte yapılan çalışmalar da göz önünde bulundurularak, genleştirilmiş kil ve pomza gibi hafif agregaların düşük yoğunlukları, ısı ve yalıtkanlıkları, uygun basınç dayanımları gibi özelliklerinden yola çıkarak bu tür hammaddelerin, hafif yapı malzemesi olarak kullanılabilirliğinin araştırılması bu çalışmanın temel konusudur. Bu çalışma, genleştirilmiş kil ve pomza gibi hafif agregaların çimento dışında uygun katkılar ile harmanlanarak karışım hazırlanması, şekillendirilmesi ve bu karışımın mekanik olarak preslenerek hafif, ısı yalıtkanı ve depreme dayanıklı bir malzeme üretilebilirliğinin araştırılmasını kapsamaktadır. Fiziksel ve mekanik testlerin yanında SEM, XRD, EDX ve TG-DTA analizleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, ürünün muadili sektörel ürünler ile çeşitli yönlerden karşılaştırılmaları planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, studies have been carried out to produce a new product (wall unit element) by turning the presence of boron, which is the output of another process in our country, into an advantage. By considering the previous studies, the main subject of this study is to investigate the usability of such raw materials as lightweight construction materials, based on the properties of lightweight aggregates such as expanded clay and pumice, such as low densities, heat and insulation, and appropriate compressive strength. This study includes the preparation and shaping of a mixture by blending lightweight aggregates such as expanded clay and pumice with suitable additives other than cement, and investigating the production of a light, heat insulating and earthquake-resistant material by mechanically pressing this mixture Also, physical and mechanical tests, SEM, XRD, EDX, and TG-DTA analyses have been performed. Moreover, it has been examined to compare the new product with the equivalent sectoral products in various aspects.