Türkiye'de orkestra şefliği lisans programlarının değerlendirilmesi ve profesyonel yaşama etkisini geliştirmeye yönelik öneriler
Assessment of orchestral conducting programs in Turkey and suggestions to improve their impact on the professional life
- Tez No: 781251
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM ÇÖLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Bestecilik ve Orkestra Şefliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de orkestra şefliği eğitimi verilen yükseköğretim kurumlarının lisans düzeyindeki öğretim programlarını değerlendirerek bu kurumlarda verilen eğitimin adayların profesyonel yaşamlarına etkisini incelemektedir. Araştırma belirtilen amaç doğrultusunda nitel araştırma paradigmasını izleyen bir durum çalışması olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın verileri, yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu belirlenirken amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Bu doğrultuda Türkiye'de orkestra şefliği eğitimi almış veya yurt dışında eğitim alıp Türkiye'de şeflik yapan, Türkiye'deki okullarda şeflik eğitimi veren, aktif olarak orkestra şefliğine devam eden ve değişik deneyim sürelerine sahip on orkestra şefi araştırmaya dahil edilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi ile analiz edilmiştir. Bu kapsamda benzer veriler düzenlenerek kodlar ve kategoriler oluşturulmuş, kategori ve kodlara ilişkin frekanslar tablolar halinde sunulmuştur. Araştırmanın sonunda Türkiye'de orkestra şefliği lisans programlarında yer alan derslerin katılımcı şeflerin kendi lisans eğitimlerindeki öğretim programıyla büyük oranda örtüştüğü saptanmıştır. Katılımcıların eğitim sürecinde aldıkları derslerin kazanımlarını daha sonra meslek hayatında gözlemledikleri, bu derslerin kendilerine birçok nitelik ve teknik kolaylık sağladığı, ancak profesyonel yaşamda hissetikleri bazı eksiklerin eğitimlerinde olmayan ya da yetersiz kalan derslerden kaynaklandığını ifade ettikleri saptanmıştır. Verilerin analizinden hareketle, eğitim sürecinin bu eksikleri karşılamasına ve şeflik öğrencilerinin mesleki yaşama daha hazır başlamalarına yönelik bazı önerilerde bulunulmuştur. Tezin sonuç başlığında bu öneriler dört ana başlıkta verilmiştir: (1) Zorunlu dersler arasına alınması önerilen dersler; (2) Zorunlu ders olarak açılması önerilen dersler; (3) Seçmeli ders havuzuna eklenmesi önerilen dersler; (4) Öğretim programı ve uygulama yöntemlerinin geliştirilmesi ve zenginleştirilmesi. Bu dört başlıkta toplanan önerilerle orkestra şefliği öğrencilerinin daha donanımlı bir şekilde mesleki yaşama başlamalarının sağlanacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research evaluates the curricula of higher education institutions, that provide orchestral conducting education in Turkey and examines the effects of the education given in these institutions on the professional lives of the candidates. The research was designed as a case study following the qualitative research paradigm in line with the stated purpose. The data of the research were obtained with a semi-structured interview form in order to examine the opinions about the impact of orchestral conducting programs on professional life in Turkey. While determining the study group of the research, the maximum diversity sampling method, which is one of the purposive sampling methods, was preferred. In this direction, 10 conductors who have studied conducting in Turkey or who have studied abroad and have been conducting and training in Turkey, and currently working as an orchestra conductor and having different years of experience, were included in the research. The obtained data were analyzed by content analysis. In this context, codes and categories were created by arranging similar data, and frequencies related to categories and codes were presented in tables. At the end of the study, it was determined that the courses in the orchestra conducting curricula in Turkey are largely common with the curricula in the participant conductors' own education. It was also determined that the participants experienced the gains of the courses they took within the scope of conducting education later in their professional life, that these courses provided them with many qualifications and technical facilities, but that the deficiencies they felt in their professional life were due to the courses that were not in their education or were insufficient. Based on the results of the analysis, some suggestions have been made to fill these gaps through education. The recommendations are given under 4 main headings: (1) Courses that are recommended to be included in compulsory status; (2) Courses that should be opened in compulsory status; (3) Courses that should be added to the Elective Pool; (4) Development and Enrichment of Curriculum and Application Methods.