Soğutma sistemlerinin verimini arttırmak üzere farklı türdeki faz değiştiren malzemelerin kullanımı ve enerji verimliliğine olan etkisinin incelenmesi
The use of different types of phase change materials to increase the efficiency of cooling systems and investigation of the effect on energy efficiency
- Tez No: 781252
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ ŞARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Chemical Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada, farklı türdeki faz değiştiren materyaller (FDM) kullanılarak açık dikey tip soğutuculu teşhir dolabının performansı deneysel olarak araştırılmıştır. Gerçekleştirilen çalışmalar ile mevcut enerjiyi en verimli kullanarak karbon ayak izinin azaltılması amaçlanmıştır. Çalışmada bahsedilen FDM'ler ağırlıkça yüksek oranda saf su ve uygulama için uygun erime ve donma sıcaklıkları arasına (-1°C/+5°C) sahip, farklı bileşimlerin belirli kütle oranlarında karıştırılmasından elde edilmiştir. Ayrıca soğutucunun arka-sırt bölümündeki buharlaştırıcıdan sonra konumlandırılmış radyatöre doldurularak; soğutulmuş hava akışının harici radyatörlerden geçmesi sağlanmıştır. Çalışmaya referans olması açısından bire-bir aynı ölçüt ve özelliklerde, FDM içermeyen teşhir dolabı da incelenerek; sistem ve bileşenlerin performansları aynı çalışma koşulunda test edilmiştir. Test sonuçları, FDM radyatörlerin teşhir dolaplarına kurulmasıyla birlikte %7'ye kadar enerji tasarrufu ve daha düşük ürün sıcaklıklarının elde edilebileceğini göstermiştir. Bunlara ek olarak FDM kullanılan teşhir dolabı; buz çözme periyodu sırasında ürün sıcaklıklarının daha uzun süre boyunca sabit kalması gibi ek faydaların elde edilmesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the performance of open vertical type refrigerated display cabinet was experimentally investigated by using different types of phase change materials (PCM). Said PCM's were selected from deionized purified water and a water-based material, that is obtained by mixing different compositions in certain mass ratios with suitable melting and freezing temperatures (-1°C/+5°C) for the application. In addition, by filling the radiator located next to the evaporator at the back of the cooler, the cooled air flow is provided to pass through the external radiators. A similar study was carried out and applied in the display cabinet without PCM, and tested under the same operating conditions to measure and compare the performances of the both systems and components. Test results have shown that up to 7% energy savings and lower product temperatures can be achieved by installing PCM radiators in display cabinets. In addition to these, display cabinet using PCM; This resulted in additional benefits such as product temperatures being stable for a longer period of time during the de-frost period.