Anadolu Ajansı infografiklerinin grafik tasarım açısından incelenmesi
Anadolu Agency infographics investigation in terms of graphic design
- Tez No: 781321
- Danışmanlar: PROF. BİRSEN ÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Zamanla gelişen haber ajanslarından günümüze kadar geçen süreçte, ülkelerde haber ve habercilik değer kazanarak haber iletimi ve paylaşımı değerli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Haber üreten ajanslar, sürekli gelişmekte olan teknolojiye ayak uydurarak, oluşturulan haberi hızlı bir şekilde yayımlama isteğinin yanı sıra metinlere nazaran daha dikkat çekici bir görünüme sahip olan infografik tasarımlar kullanılarak yenilikçi bir hale dönüştürmektedir. Karmaşık ve sıkıcı metni daha belirgin hale getiren bu tasarımlar günümüzde daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. Bu araştırmada, haber ajansları içerisinde yazılan haberleri destekleyici bir unsur olarak kullanılan infografikler, grafik tasarım aşısından incelenmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen bilgiler ışığında öneriler sunulmuştur. Araştırma Türkiye'de infografik etiketi ile haber üreten ve Anadolu Ajansı'nın dijital içerik platformu 'Anadolu Images'teki infografik bölümünde yer alan ve tüm kategorileri kapsayan 2020 yılında tasarımı yapılarak okuyucu/abone ile paylaştığı infografikleri kapsamaktadır. Araştırmada bu infografikler grafik tasarımın temel öğeleri ve bileşenleri ile grafik tasarımın açısından incelenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında yayımlanan infografiklerin grafik tasarım açısından uygunluğu anlaşılmış olup önerilerde bulunulmuştur. Elde edilen sonuçta; konu içeriklerine uygun şekilde grafik tasarım ilke ve öğelerine bağlı kalarak tasarlanmış olması yığınlar halinde karmaşık bir ortam sağlayan metinleri daha net ve açıklayıcı şekilde anlatma konusunda zenginlik katmaktadır. Türkiye'de son yıllarda Ajans haberciliğinde anlatımı kolaylaştırmak ve zenginleştirmek adına infografik kullanımı ağırlıklı olarak tercih edilmektedir.
Özet (Çeviri)
As news and journalism have gained importance in the world from news agencies that have evolved over the time to the present, accessing the news and the presentation of the news to the public are important in agency journalism as well. News agencies that produce textual news primarily, have kept up with continuously developing technology. They began to benefit from different types of visualization techniques such as infographic designs in order for their news contents to be understood better. Infographics intend to simplify complex and long data, are a type of information design which is a specific area of graphic design. In this study, as a way of presentation of the news produced within the scope of agency journalism, infographics are examined in terms of graphic design. Suggestions are also put forward accordingly. The study consists of 10 infographics shared by Anadolu Agency on their official twitter account (@anadoluajansi) in 2020 that received the most interaction (like) regardless of their categories. Considering all the data and findings, we can speak of the convenience of infographics produced in agency journalism to the principles of graphic design with suggestions made in the conclusion part of the study. As a result, infographics of the Anadolu Agency designed according to the principles of graphic visualization principles provide with more efficient and effective understanding of the information. Recently, the use of infographics has been predominantly preferred in Turkey's agency journalism in order to facilitate and enrich the story.