Ratlarda siklofosfamid ile oluşturulan beyin hasarı üzerine kurkumin ve piperin kombinasyonunun etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of a combination of curcumin and piperine on cyclophosphamide-induced brain damage in rats
  1. Tez No: 781335
  2. Yazar: SERPİL AYGÖRMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN MARAŞLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kemoterapi kanser hastalarında iyileşme oranını arttırmaktadır. Siklofosfamid (CP), kemoterapide yaygın olarak kullanılan immünosupresif ve antineoplastik bir ilaçtır. CP'nin iki aktif metaboliti; fosforamid hardal ve akroleindir. Nörotoksisite, kardiyotoksisite, nefrotoksisite ve hepatotoksisite gibi etkilerini akrolein aracılığı ile göstermektedir. Curcuma longa (Zerdeçal) bitkisinin kökünden elde edilen kurkumin (KUR), nörolojik ve nörodejeneratif bozuklukların tedavisinde kullanılmakta olan Zingiberaceae ailesinin bir üyesidir. Piperin (PP) Piperaceae ailesinden Piper nigrum Linn'de yaygın olarak bulunan biyolojik aktif bileşiktir. KUR ve PP, kan beyin bariyeri (KBB)'ni geçerek nörodejeneratif hastalıklarıda koruyucu etki göstermektedir. Bu sebeplerden dolayı CP uygulanan ratların beyin dokusunda KUR-PP kombinasyonun etkisinin incelenmesi amacıyla bazı biyokimyasal parametrelerinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 48 adet 250-270 g ağırlığındaki Sprague Dawley cinsi erkek rat kullanıldı. Her grupta 8 hayvan olacak şekilde 6 grup oluşturuldu. Çalışmada elde edilen bulgulara göre KUR-PP kombinasyonunun farklı doz uygulamalarının birbirleri ile karşılaştırılmasında amiloid beta peptit 1-42 (Aβ1-42), fosforile TAU (pTAU), glutamat (GLU), gama amino bütirik asit (GABA), 8-hidroksi-2-deoksiguanozin (8-OHdG), nükleer faktörü kappa beta (NF-kβ), tümör nekroz faktör alfa (TNF-α), interleukin-6 (IL-6), süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (KAT), glutatyon peroksidaz (GPx), redükte glutatyon (GSH), malondialdehit (MDA), nitrik oksit (NO) parametrelerinde farklı olmaması KUR-PP kombinasyonun farklı dozlarda kullanılmasının bir etki yapmadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Chemotherapy increases the rate of recovery in cancer patients. Cyclophosphamide (CP) is an immunosuppressive and antineoplastic drug widely used in chemotherapy. Two active metabolites of CP; are phosphoramide mustard and acrolein. It shows its effects, such as neurotoxicity, cardiotoxicity, nephrotoxicity, and hepatotoxicity through acrolein. Curcumin (CUR), obtained from the root of the Curcuma longa (Turmeric) is a member of the Zingiberaceae family used to treat neurological and neurodegenerative disorders. Piperine (PP) is a biologically active compound commonly found in Piper nigrum Linn from the Piperaceae family. CUR and PP protect against neurodegenerative diseases by crossing the blood-brain barrier (BBB). Therefore, our study aimed to measure some biochemical parameters to examine the effect of the CUR-PP combination on the brain tissue of rats administered CP. Forty-eight Sprague-Dawley male rats weighing 250-270 g were used in the study, and six groups were formed, with eight animals in each group. In this study based on the data obtained, in the comparison of different dosing applications of CUR-PP combination with each other, amyloid beta peptide 1-42 (Aβ1-42), phosphorylated TAU (pTAU), glutamate (GLU), gamma amino butyric acid (GABA), 8-hydroxy-2 -deoxyguanosine (8-OHdG), nuclear factor kappa beta (NF-kβ), tumor necrosis factor-alpha (TNF-α), interleukin-6 (IL-6), superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GPx), reduced glutathione (GSH), malondialdehyde (MDA), nitric oxide (NO) parameters were not different. We determined that using the CUR-PP combination at different doses had no effect.