İnsan ve doğal kaynaklı afetlerde kimliklendirmede dental görüntüleme tekniklerinden panoramik röntgen kullanımı
The use of panoramic X-ray from dental imaging techniques for identification in human-related and natural disasters
  1. Tez No: 781334
  2. Yazar: HAKAN BİŞİRİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ŞARBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Diş Hekimliği, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Forensic Medicine, Dentistry, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Dental biyometri, doğal ve insan kaynaklı felaketlerde ölenlerin kimliklendirilmesinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Diş kayıtlarının kalıcılığı, geleneksel biyometrik teknikler olan parmak izi ve yüz ile irisin kullanımına göre daha iyi bir seçenek olarak görülmektedir. Pek çok çalışma, insan kimliklendirmesinde diş kayıtlarının kullanılmasının DNA analizine göre daha hızlı, güvenilir ve ucuz olduğunu göstermiştir. Kafatası, pelvisten sonra cinsiyetin saptanmasında yüksek dimorfizm gösteren ve en güvenilir şekilde kullanılan ve güvenilirliği %92 olan bir iskelet parçasıdır. Mandibula, kafatasının en güçlü ve en büyük kemiği olduğu için cinsiyet belirleniminde rolü büyüktür. Ramus bölgesinde ölçülen parametreler şunlardır: Minimum ramus genişliği, maksimum ramus genişliği, izdüşümsel ramus yüksekliği, maksimum ramus yüksekliği, kondil yüksekliği, koronoid yüksekliği, bigonial genişlik, gonial açı. Panoramik radyografiler eğer AM olarak mevcutsa insan kimliklendirilmesinde, dijital olarak çakıştırma, veri tabanında arama ve veri tabanı oluşturmak için kullanılmaktadır. Çalışmada 100 erkek ve 100 kadın panoramik röntgeni üzerinde, üç ayrı araştırmacı tarafından bütün parametreler için yapılan ölçümlerde uyum değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmada sağ ve sol ramus genişliği, sağ ve sol condyl yüksekliği ve bigonial genişlik değerleri ayrı ayrı incelenerek elde edilen cinsiyet durumu için tanı testi olarak kullanıp kullanılamayacağı analiz edilmiştir. Bunun için öncelikle ilgili parametreler kadın ve erkek olarak iki grup için lojistik modeli kurulmuştur. Bir bağımsız değişken ile kurulan modelden elde edilen olasılıklar hesaplanmış ve tanı testi yapılarak bu olasılıklar üzerinden ROC analizi yapılmış olup Youden indeksine göre kesim noktası belirlenmiştir. Kesim noktasına göre duyarlılık ve seçicilik değerleri hesaplanmıştır. Her araştırmacıya ait karşılaştırmalar, uyumlu ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmuş, adli kimliklendirmede kullanılabilirliği ve cinsiyet tayini yapılabilirliğini de ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Dental biometrics plays a crucial role in the identification of victims of natural and humanrelated disasters. The permanence of dental records is seen as a better option than the traditional biometric techniques of fingerprints, face and iris. Many studies have shown that the use of dental records for human identification is faster, more reliable and cheaper than DNA analysis. After the pelvis, the skull is the most reliably used skeletal part for gender determination, showing high dimorphism and having a reliability of 92%. The mandible is the strongest and largest bone of the skull and therefore plays a major role in gender determination. The parameters measured in the ramus region are: Minimum ramus width, maximum ramus width, projective ramus height, maximum ramus height, condyle height, coronoid height, bigonial width, gonial angle. Panoramic radiographs, if available as AM, are used for human identification, digital registration, database searching and database creation. In this study, 100 male and 100 female panoramic radiographs were evaluated by three different investigators for all parameters. In the study, right and left ramus width, right and left condyl height and bigonial width values were analyzed separately and it was analyzed whether they could be used as a diagnostic test for the gender status obtained. For this purpose, firstly, a logistic model was established for two groups as male and female. The probabilities obtained from the model established with one independent variable were calculated, and the diagnostic test was performed, and ROC analysis was performed on these probabilities, and the cut-off point was determined according to the Youden index. Sensitivity and selectivity values were calculated based on the cut-off point. Comparisons of each researcher were found to be compatible and statistically significant, and their applicability in forensic identification and gender determination was demonstrated.