Videotorakoskopi cerrahisi sonrası uygulanan fizyoterapi ve rehabilitasyon programının etkinliğini arttırmada BEMER ve Kinesiotape uygulamalarının rolü
The role of BEMER and Kinesiotape in increasing the effectiveness of physiotherapy and rehabilitation program after videothoracoscopy surgery
- Tez No: 781336
- Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışmanın amacı videotorakoskopi cerrahisi sonrası uygulanan fizyoterapi ve rehabilitasyon programının etkinliğini arttırmada BEMER ve Kinesiotape uygulamalarının rolünü araştırmaktır. İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı'nda videotorakoskopi cerrahisi uygulanan, çalışmaya dahil etme kriterlerine uyan 45 hasta çalışmaya alındı. Preoperatif hasta eğitimi verildi ve gruplar randomize olarak solunum fizyoterapi ve rehabilitasyon (SFR)grubu, BEMER çalışma grubu; SFR + BEMER uygulama, Kinesiotape çalışma grubu; SFR + kinesiotape uygulaması olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Operasyon sırasında rutin analjezi protokolü uygulandı. Tedavi programları 3 grubu da taburculuk gününe kadar uygulandı. BEMER uygulaması solunum fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulaması öncesinde 16 dk süre ile yapıldı. İlk ve son değerlendirmelerde solunum fonksiyon testleri (SFT),solunum kas kuvveti, dispne ve ağrı VAS skalaları, Yorgunluk Şiddeti Ölçeği (YŞÖ), 30 sn otur kalk testi (STS), 5 tekrarlı otur kalk testi, altı dakika yürüme testi (6DYT), omuz normal eklem hareket açıklığı ölçümü, Hastane Anksiyete-Depresyon Skalası(HADS), postoperatif pulmoner komplikasyon-Melbourne Skala ve Groningen Uyku Skala'sı kullanıldı. Toplanan veriler değerlendirildiğinde BEMER ve KT uygulamalarının tedavide etkin oldukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study aims to investigate the role of BEMER and Kinesiotape applications in increasing the effectiveness of the physiotherapy and rehabilitation program applied after video thoracoscopy surgery. Forty-five patients who underwent video thoracoscopy surgery at Istanbul University - Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Department of Thoracic Surgery, and met the inclusion criteria were included in the study. Preoperative patient education was given and the groups were randomly divided into three groups: Respiratory physiotherapy and rehabilitation (SFR) group, BEMER study group; SFR + BEMER application, Kinesiotape working group; SFR+kinesiotape application. A routine analgesia protocol was applied during the operation. Treatment programs were applied in all 3 groups until the day of discharge. BEMER application was performed for 16 minutes before respiratory physiotherapy and rehabilitation application. In the first and last evaluations, pulmonary function tests (PFT), respiratory muscle strength, dyspnea and pain VAS scales, Fatigue Severity Scale (YSS), 30 sec sit and stand test (STS), 5 repetitions sit and stand test(5STST), six-minute walking test (6MWT), shoulder normal range of motion measurement, Hospital Anxiety-Depression Scale (HADS), postoperative pulmonary complication-Melbourne Scale and Groningen Sleep Scale were used.