Kadmiyum stresi altındaki mısır fideleri üzerine aseton O-(2-naftilsülfonil)oksim uygulamasının etkileri
Effects of aceton O-(2-naphtylsulfonyl)oxim application on maize seedlings under cadmium stress
  1. Tez No: 781348
  2. Yazar: ESİN AHNEAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUAT YETİŞSİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Botanik, Biochemistry, Biology, Botany
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kadmiyum stresörüne maruz bırakılan mısır (Zea mays) fidelerinde aseton O-(2-naftilsülfonil)oksim (ANSO)'in etkisini aydınlatmaya çalıştık. Çalışmamızda; kontrol için oluşturulan ve örneklerin 18 saat saf suda bekletildiği grup, ANSO uygulaması için oluşturulan ve örneklerin önce 6 saat 0,3 mM ANSO ardından 12 saat saf suda bekletildiği grup, Cd uygulaması için oluşturulan ve örneklerin önce 6 saat saf su ardından 12 saat 100 μM CdCl2 içinde bekletildiği grup, ANSO+Cd uygulaması için oluşturulan ve örneklerin önce 6 saat 0,3 mM ANSO ardından 12 saat 100 μM CdCl2 içinde bekletildiği grup olmak üzere 4 deney grubu oluşturduk. Bitkide tek başına Cd uygulamasının meydana getirdiği Cd birikiminin 7,8 katı kadar birikim ANSO+Cd uygulamasında gerçekleşmiştir. Bununla beraber ABA değerlerinde en çok artış tek başına Cd uygulamasında gözlemlenmiştir. Cd uygulaması NSİ ve klorofil değerlerini kontrol gruplarındaki değerlere kıyasla düşürmüştür. Bunun yanında Cd uygulaması ile kontrole göre artan karotenoid değeri ANSO+Cd ile daha fazla artış göstermiştir. H2O2 ve MDA değerleri Cd muamelesi ile artmış ANSO+Cd muamelesi ile düşmüştür. CAT, GPX ve APX aktiviteleri Cd muamelesi ile kontrole kıyasla artış göstermişlerdir. Fakat ANSO ön muamelesi ile GPX azalırken CAT ve APX daha da artmıştır. SOD aktivitesi ise Cd ve ANSO+Cd gruplarında eşit değerde kalmış fakat kontrol gruplarına kıyasla düşüş gerçekleşmiştir. Prolin içeriği Cd uygulaması ile artmış ANSO ön uygulaması ile düşmüştür. Askorbik asit ve katekolde Cd uygulaması ile kontrole kıyasla düşüş olmuş fakat ANSO+Cd uygulaması ile değerler nisbeten yükselmiştir. Sinnamik asit ve trans P-kumarik asit ise Cd uygulaması ile kontrole kıyasla yükselmişlerdir. Sonuç olarak Cd stresine maruz kalan mısır bitkisinde ANSO ön uygulamasının, Cd'nin şelasyonunu sağlayarak, bitkinin korunmasına katkı sağladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
We tried to elucidate the effect of acetone O-(2-naphthylsulfonyl)oxime (ANSO) on maize (Zea mays) seedlings exposed to cadmium stressor. We created 4 experimental groups: the group formed for the control and in which the samples were kept in distilled water for 18 hours, the group formed for the ANSO application and the samples were first kept in 0.3 mM ANSO for 6 hours, followed by 12 hours in distilled water, the group formed for the Cd application and the samples were first kept in distilled water for 6 hours, followed by 100 μM for 12 hours, the group formed for the ANSO+Cd application and the samples were first kept in 0.3 mM ANSO for 6 hours and then in 100 μM CdCl2 for 12 hours. 7.8 times of Cd accumulation caused by Cd application in the plant was realized in ANSO+Cd application. However, the highest increase in ABA values was observed in the Cd application alone. Cd application decreased RWC and chlorophyll values compared to the values in the control groups. In addition, the carotenoid value, which increased with Cd application compared to the control, increased more with ANSO+Cd. H2O2 and MDA values increased with Cd treatment and decreased with ANSO+Cd treatment. CAT, GPX and APX activities increased with Cd treatment compared to control. However, GPX decreased with ANSO pretreatment, while CAT and APX increased even more. SOD activity remained equal in the Cd and ANSO+Cd groups, but decreased compared to the control groups. Proline content increased with Cd application and decreased with ANSO pretreatment. There was a decrease in ascorbic acid and catechol compared to the control with Cd application, but the values increased relatively with ANSO+Cd application. Cinnamic acid and trans P-coumaric acid increased with Cd application compared to control. As a result, it can be said that ANSO pre-application in maize plant exposed to Cd stress contributes to the protection of the plant by providing chelation of Cd.