Okaliptus (E.camaldulensis) odunundan üretilen lamine edilmiş tabakalı malzemelerin bazı fiziksel ve mekanik özellikleri üzerine tutkal türü ve tomruk buharlama süresinin etkileri
The effects of log steaming time and glue species on some physical and mechanical properties of Laminated Veneer Lumber (LVL) from E. camaldulensis
- Tez No: 78135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRSEL ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bu çalışmada Eucalyptus camaldulensis odunundan elde edilen kaplamalardan üretilen lamine levhaların bazı fiziksel ve mekanik özellikleri üzerine tomruk buharlama süresi ve tutkal türünün etkileri araştırılmıştır. Fiziksel özelliklerden; rutubet, hava kurusu özgül ağırlık, tam kuru özgül ağırlık, mekanik özelliklerden; liflere paralel basınç direnci, liflere dik eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü ve liflere dik çekme-yarılma direnci değerleri belirlenmiştir. Laboratuvar şartlarında 20, 40 ve 60 saat süreyle buharlanan tomruklardan soyma kaplamalar elde edilmiştir. İki gruba ayrılan soyma kaplamalardan ÜF (Üre formaldehit) ve PVA ( Polivinilasetat) tutkallan kullanılarak 12 katlı lamine levhalar üretilmiştir. Elde edilen levhalardan standartlara uygun olarak hazırlanan örnekler üzerinde deneyler yapılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda ÜF tutkalı kullanılarak üretilen levhalarda buharlama süresinin artmasıyla, liflere dik çekme-yarılma direnci hariç tüm değerlerde bir artış tespit edilmiştir. Fakat özgül ağırlık ve rutubet değerlerindeki artışın, yapılan çoğul varyans analizi sonucunda, önemsiz olduğu bulunmuştur. Diğer yandan PVA tutkalı kullanılarak üretilen levhalarda buharlama süresinin artmasıyla, sadece eğilmede elastikiyet modülü değerinde bir artış gözlenmiş, diğer tüm değerlerde bir azalma tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Okaliptüs, Lamine Edilmiş Levhalar VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, effects of log steaming time and glue species on some physical and mechanical properties of Laminated Veneer Lumber (LVL) from E. camaldulensis were investigated. As physical properties; moisture content, specific gravity in air-dry and oven-dry were determined, and as mechanical properties, compression strength parallel to the grain, modulus of elasticity and cleavage strength perpendicular to the grain. As the laboratory, the rotary veneers were produced from the logs that were steamed for 20, 40 and 60 hours. Twelve-layer Laminated Veneer Lumber were produced by using ÜF (Urea formaldehyde) and PVA (Polyvinylasetat) adhesives from the rotary veneers. Tests were applied to the samples prepared in accordance with the given standards. The results of these tests indicated that all parameters except Cleavage Strength perpendicular to the grain increased with increase in streaming period by using ÜF adhesive. But, amount of increase in specific gravity in air-dry and oven-dry and moisture content was not found significant with respect to at multiple analysis or variance. On the other hand, an increase was observed only in modulus of elasticity of boards with PVA adhesive with increasing steaming period. All the other parameters decreased with increasing steaming period. Key Words : Eucalyptus Camaldulensis, Laminated Veneer Lumber, Parallel Laminated Veneer VII