Ayak bileği sindezmoz yaralanmalarında vida ve sutur buton tekniği sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of screw and suture button technique results in ankle syndesmosis injuries
  1. Tez No: 781353
  2. Yazar: YUSUF SAİT DURAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SELİM YILDIRIM, YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED ÇAĞATAY ENGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ayak Bileği Sindezmoz Yaralanmalarında Vida ve Sutur Buton Tekniği Sonuçlarının Karşılaştırılması Ayak bileği kırıkları en sık karşılaşılan kırık tiplerinden biridir. Son on yılda artan bir insidansla tüm kemik yaralanmalarının %10'unu oluşturmaktadır. Distal tibiofibular sindesmoz yaralanmaları, ayak bileği yaralanmalarının %30'unu oluşturur ve bu sindesmoz yaralanmalarının yaklaşık %20'sinin atlanıldığı görülmektedir. Bu da uzun dönemde ayak bileği ağrısına ve travma sonrası artrite yol açmaktadır. Ayak bileği sindemoz yaralanmasının tedavisinde günümüzde birçok yöntem kullanılmaktadır. En sık kullanılan yöntemler vida ve sutur butondur. Biz bu çalışmada Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğine 2017 Ekim ayından 2021 Ekim ayına kadar ayak bileği kırığıyla gelen hastalardan 143'ünde sindezmoz yaralanması tespit edildi. Bu hastalardan 33'ü çeşitli sebeblerle takipten çıktı. 110 hasta üzerinde vida veya sutur buton yöntemi uygulandı. Ve sonuçlarını karşılaştırmak için hastalar birçok veriyle beraber incelendi. Retrospektif bir çalışma yapıldı. Hastaların başvurusunda ayak bileğinde çıkık var mı yok mu, açık kırık mı, hangi kemiklerin kırıldığı, hastanın yaşı, cinsiyeti, cildinin durumu, şişliği kırık öncesi aktivite durumu, ek hastalığı gibi birçok parametreyle hastalar incelendi. Ameliyat sonrası belirli aralıklarla muayene edildi palpasyon testiyle hastanın ağrı duyarlılığı test edildi. Takipleri boyunca eklem hareket açıklığının açıları ölçüldü, sindezmoz için özel testler yapıldı, takiplerde sindezmoz yaralanması sonrası radyolojik olarak takip bulguları (tibiofibular clear space, tibiofibular overlap, medial clear space) değerlendirildi, hastalara tek ayak üzerinde durabilmeleri ve dinamik yürüme muayeneleri yapıldı, EQ5D3L, AOFAS, OMAS testlerini yaparak skorlarını karşılaştırdık. Ayak bileği kırığıyla beraber sindezmoz yaralanması olan hastaların tedavi sonrası komplikasyonları değerlendirildi. Çalışma sonucunda ayak bileği kırığının anatomik olarak tam redüksiyonunun sağlanması ve sindezmoz yaralanmasının preop veya intraoperatif testler yapılarak teşhis edilmesi gerektiği görüldü. Malleolerin anatomik redüksiyonu sonrasında sindezmoz vidası veya sutur buton ile tespiti yapıldı. Stabil tespit postop erken mobilizasyon için önemli olduğu görüldü. Kırığın ve sindezmoz tesbitinin anatomik olarak yeterliliğinin sağlanması komplikasyon oranlarının azaltacağı ve hastanın postop dönemde günlük aktivitelerine sağlıklı bir şekilde dönebileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Comparison of Screw and Suture Button Technique Results in Ankle Syndesmosis Injuries Ankle fractures are one of the most common types of fractures. It constitutes 10% of all bone injuries with an increasing incidence in the last decade. Distal tibiofibular syndesmosis injuries constitute 30% of ankle injuries and it is seen that approximately 20% of these syndesmosis injuries are missed. This leads to long-term ankle pain and post-traumatic arthritis. Today, many methods are used in the treatment of ankle syndemosis injury. The most commonly used methods are screw and suture button. In this study, syndesmosis injuries were detected in 143 of the patients who came to Atatürk University Faculty of Medicine, Orthopedics and Traumatology clinic from October 2017 to October 2021 with ankle fractures. 33 of these patients couldn't followed for various reasons. Screw or suture buttone method was applied on 110 patients. And patients were examined with lots of data to compare their results. A retrospective study was conducted. Patients were examined with many parameters such as whether there was a dislocation of the ankle, whether it was an open fracture, which bones were broken, the patient's age, gender, skin condition, swelling, pre-fracture activity and comorbidity. He was examined at certain intervals after the operation, and the pain sensitivity of the patient was tested with the palpation test. During the follow-ups, the angles of the joint range of motion were measured, special tests were performed for some syndesmosis, radiological findings (tibiofibular clear space, tibiofibular overlap, medial clear space) were evaluated in the follow-ups after syndesmosis injury, patients were able to stand on one leg and dynamic gait examinations were performed, EQ 5D 3L, AOFAS, OMAS tests and compared their scores. Post-treatment complications of patients with ankle fracture and syndesmosis injury were evaluated. As a result of the study, anatomical complete reduction of the ankle fracture should be achieved and syndesmosis injury should be diagnosed by preoperative or intraoperative tests. After anatomical reduction of the malleolar, fixation should be made with a syndesmosis screw or suture button. Stable fixation is important for early postoperative mobilization. It was concluded that ensuring the anatomical adequacy of the fracture and syndesmosis determination will reduce the complication rates and the patient can return to his daily activities in a healthy way in the postoperative period.