Institutional herding in Borsa Istanbul
Borsa İstanbul'da kurumsal yatırımcıların sürü davranışı
- Tez No: 781365
- Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bir grup yatırımcının kendi inançları ve bilgilerini göz ardı ederek diğer yatırımcıların davranışlarını taklit etmesi sürü davranışı olarak tanımlanır. Kurumsal yatırımcıların sürü halinde hareket etmeleri için birçok neden vardır. Bu teorik açıklamaları bilgisel şelaleler, saygınlık ve ücrete dayalı endişelere dayalı, hisse karakterlerine dayalı, araştırmaya ve heveslere dayalı sürü davranışları olarak kategorize edilir. Bu çalışmada Borsa İstanbul'da Mart 2006-Eylül 2018 döneminde kurumsal yerli ve yabancı yatırımcıların sürü davranışı, Sias [1]'ün sürü davranışı ölçüsünü kullanarak analiz edilmiştir. Yerli ve yabancı kurumsal yatırımcıların hisseye olan bu çeyrekteki talepleri ile geçen çeyrekteki talepleri arasında pozitif korelasyon bulunmaktadır. Bu pozitif korelasyon yatırımcıların kendi geçmiş işlemlerini takip ettiği ve diğer yatırımcıların alım-satımlarını takip ettiği (sürü davranışı) şeklinde iki parçaya ayrılmıştır. Bu pozitif korelasyon kurumsal yatırımcıların aynı özelliklere sahip hisselere yatırım yapması ya da momentum alım-satım stratejileri uygulamalarından kaynaklanmamaktadır. Kurumsal yatırımcıların bu dönemki taleplerinin, hisse senetlerinin gelecekteki getirileri üzerinde istikrarsızlık yaratıcı etkisi bulunmamaktadır. Yerli kurumsal yatırımcıların düşük piyasa değerine sahip hisselerde sürü davranışı göstermeleri bilgisel şelalelere dayalı sürü davranışı olarak sınıflandırılır. Yabancı kurumsal yatırımcılar hem düşük hem de yüksek piyasa değerine sahip hisselerde sürü davranışına girmektedirler. Yüksek piyasa değerine sahip hisselerdeki sürü davranışı araştırmacı sürü davranışı olarak yorumlanabil. Yerli kurumsal yatırımcılar yüksek piyasa değerine sahip hisselerde negatif geri bildirim alım-satım stratejileri uygularken, yabancı kurumsal yatırımcılar pozitif geri bildirim alım-satım stratejileri uygulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Herding is defined as a group of investors imitating the actions of other investors instead of following their own beliefs and information. It is argued that institutional investors have several reasons to herd. The theoretical explanations of herding are categorized as informational cascades, reputational and compensational herding, characteristic herding, investigative herding and fads. The herding behaviour of both domestic and foreign institutional investors is analysed in Borsa İstanbul between March 2006 and September 2018 by using the Sias [1]'s herding measure. The institutional demand for stocks in the current quarter is positively correlated with the institutional demand for stocks in the previous quarter for both domestic and foreign institutional investors. This positive relation is decomposed into institutional investors following their own lag trades and institutional investors following each other into and out of the same securities (''herding'') parts. This positive relation is not caused by the characteristics herding and momentum trading strategies. The institutional demand for stocks in the current quarter has no destabilizing effect on future stock returns. The domestic institutional investors herd only in small-capitalization stocks which is interpreted as informational cascades. The foreign institutional investors herd in both small and large-capitalization stocks. The evidence of herding in large capitalization stocks is interpreted as investigative herding. The domestic institutions implement negative feedback trading strategies in large-capitalization stocks while foreign institutional investors implement positive feedback trading strategies in large-capitalization stocks.