Konya yem fabrikasına endüstri mirası kapsamında yeni işlev önerisi
New function proposal for Konya feed factory within the scope of industrial heritage
  1. Tez No: 781367
  2. Yazar: KÜBRA KAVAF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN DEMİRKAN TÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Sanayi kavramı tarih öncesi uygarlıklardan itibaren günümüze kadar gelişme gösterdiği ve bu gelişmenin daha etkin bir şekilde gerçekleşmeye başladığı izlenen endüstri devrimiyle pek çok alanda köklü değişimler meydana gelmiştir. Sanayileşmenin beraberinde getirdiği değişimlerin, sanayi yapılarını da etkilemeye başlamasıyla gelişen yeni üretim biçimlerine karşılık veremeyen sanayi yapıları fonksiyonlarını kaybetmişler ve kent içerisinde kalan bu alanlar kentli belleklerinde yer almaktadırlar. Sahip oldukları mekanik donatılar ve yapıldığı dönemin yapım tekniğini barındırmalarıyla endüstrileşme sürecinin sembolü olan bu yapılar, endüstri mirası kapsamında değerlendirilerek koruma bilincindeki gelişmelerle birlikte yeniden işlevlendirilmektedirler. Endüstrileşme kavramıyla beraber gelişen uzantıları, üretim alanına yansımaları, kent kimliğinde yer alan endüstri yapıları ve miras olarak değerlendirilen endüstri yapılarının gelişen koruma kavramı ile değerlendirmesi tezin kavramsal çerçevesinin ilk aşamasını oluşturmaktadır. İkinci aşamayı yeniden işlevlendirme sürecinin uzantıları ile yeni işlev seçiminde değerlendirmeye alınan faktörler ve bu süreçte bulunan endüstri mirasları ile incelenen örnekler oluşturmaktadır. Tez çalışmasının son aşamasını, endüstri mirası kapsamında seçilen Konya yem fabrikasının incelenmesi ile yeni işleve önerilmesi oluşturmaktadır. Tez konusunun amacı yeniden işlevlendirilen endüstri mirası alanında örnek olarak değerlendirilebilmek üzere seçilen Konya'daki yem fabrikasının incelenmesi ve çağdaş kullanımlar ile değerlendirilmek üzere yüklenmesi düşünülen işlevler üzerinden analiz yapılarak, en uygun işlev önerisi belirlemek ve bu işlev doğrultusunda yem fabrikasına tasarım yönlendirme projesi geliştirmektir. Kent tarihinin bir döneminin izlerini barındıran bu yapının korunması ve çağdaş işlev yüklenerek kentlinin aktif olarak kullanılabildiği mekana dönüştürülmesiyle yapı kompleksi günümüzde ve gelecekte geçmişin değerlerini koruyarak bulunan prestijli bir mekan olarak değerlendirilebilinecektir. Araştırma kapsamında literatür araştırması ve alan çalışması yapılarak, alan için en uygun işlevin belirlenmesiyle tasarım yönlendirme projesi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of industry has developed from prehistoric civilizations to the present day and radical changes have occurred in many areas with the industrial revolution, which has been observed that this development has started to take place more effectively. As the changes brought about by industrialization began to affect industrial buildings, industrial buildings that could not respond to the new forms of production that developed have lost their functions and these areas remaining in the city are included in the urban memory. These buildings, which are symbols of the industrialization process with their mechanical equipment and the construction techniques of the period in which they were built, are evaluated within the scope of industrial heritage and re-functionalized with the developments in conservation awareness. The first stage of the conceptual framework of the thesis is the evaluation of industrial buildings, which are considered as heritage, with the concept of industrialization, its extensions, reflections on the production area, industrial buildings in the city identity and the developing concept of conservation. The second stage consists of the extensions of the re-functioning process, the factors taken into consideration in the selection of new functions and the industrial heritages in this process and the examples examined. The last stage of the thesis is the examination of the Konya feed factory, which was selected within the scope of industrial heritage, and its proposal for a new function. The aim of the thesis is to examine the feed factory in Konya, which is selected to be evaluated as an example in the field of re-functionalized industrial heritage, and to determine the most appropriate function proposal by analyzing the functions that are considered to be installed to be evaluated with contemporary uses, and to develop a design orientation project for the feed factory in line with this function. By preserving this building, which contains the traces of a period in the history of the city, and transforming it into a place where the city dwellers can actively use it by installing contemporary functions, the building complex will be able to be evaluated as a prestigious place that preserves the values of the past in the present and future. Within the scope of the research, literature research and field study were conducted and a design orientation project was developed by determining the most appropriate function for the area.