Karaman ili Ermenek ilçesinin geoteknik açıdan incelenmesi
Geotechnical investigation of the Ermenek district of Karaman province
- Tez No: 781370
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSA KUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
Çalışmamızın konusu; Karaman ili, Ermenek ilçesinin geoteknik açıdan incelenmesidir. Bu konunun seçilmesindeki neden ise ülkemizde bilhassa Ermenek gibi küçük ve orta ölçekli yerleşim alanlarında bölgenin genel zemin profilini ve geoteknik durumunu ele alan çalışmaların çok fazla yapılmamasıdır. Bu nedenle söz konusu bölgenin bu konuda ki eksiğinin ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Ayrıca çalışmamız gibi bir bölgenin genel zemin durumunu ortaya koyan çalışmaların artması o bölgede çalışan teknik elemanlara ve o bölgeden sorumlu olan kurum ve kuruluşların çalışmalarına ışık tutacak bir bilgi bankasının da oluşmasına yardımcı olacağı kanısındayız. Çalışmamızı yaparken ilçede yapılmış veya yapılması planlanan yapıların oturacağı zeminler için hazırlanmış olan zemin etüt raporları ayrı ayrı incelenmiş, bunların içerisinden farklı lokasyonlarda bulunan 14 parselin arazi ve laboratuvar verileri üzerinden gerekli hesaplar yapılarak ve bu parsellerin zemin profilleri teker teker incelenip Ermenek İlçesi'nin genel bir zemin profil haritası hazırlanmıştır. Ayrıca kabul görmüş bazı yöntemler ile yapılan hesaplarla bölgenin geoteknik açıdan taşıma, oturma, sıvılaşma, zemin yapısı, boşluk yapısı, … gibi özellikleri ortaya konmaktadır. Bu çalışmada ilçe zemininin geneli için bir zemin profili ortaya konmakta ve zemindeki kötü durumlar açığa çıkarılmaktadır. Çalışmamızın sonucu olarak ilçe zemininin geneli için ne gibi çalışmalar ve önlemler alınması gerektiğine, gerekli tedbir ve iyileştirmelerin ne olduğu konusu ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of our study; The aim is to examine the geotechnical view of Ermenek. The subject of our study; It was determined as the geotechnical study of Ermenek district in Karaman province. The reason for choosing this subject is that there are not many studies on the general soil profile and geotechnical situation of that region in small settlements such as Ermenek in our country. For this reason, it is aimed to eliminate the deficiency of the said region in this regard. In addition, we believe that carrying out and increasing the studies that reveal the general ground situation of a region will help the formation of a data bank that will shed light on the technical staff working in that region and the studies of the institutions and organizations responsible for that region. While carrying out our study, the ground survey reports prepared for the floors on which the structures that were built or planned to be built in the district will sit are examined separately. A general soil profile map of Ermenek District was prepared by making necessary calculations from the field and laboratory data of 14 parcels in different locations and examining the soil profiles of these parcels one by one. In addition, the geotechnical features of the region such as transportation, settlement, liquefaction, soil structure, void structure, … are revealed by calculations made with some accepted methods. In this study, a soil profile for the district ground in general is revealed and the bad conditions on the ground are revealed. As a result of our study, what kind of studies and precautions should be taken for the district ground in general and the necessary measures and improvements are discussed.