Koletiyazi hastalarında İnsülin direnci değerlendirilmesi
Evaluation of insulin resistance in patients with cholethiasis
- Tez No: 781371
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Safra taĢı (GS) hastalıkları, kolesterol safra taĢlarının biliyer lipid anormallikleri ile iliĢkili en yaygın hastalık olduğu karmaĢık ve çok faktörlü bir patogenez ile oldukça yaygındır. Kerkük ġehri Azady Eğitim Hastanesinde 1 Nisan 2022'den Eylül 2022'nin sonuna kadar kolsistektomiye safra taĢı ile baĢvuran 140 hastadan açlık kan örneği ve safra taĢı alındı. Ġki çalıĢma grubuna ayrıldı: Kontrollü GS hastaları (GS'li 100 kiĢi, 40 denek kontrolü). Ġnsülin, Lipid Profili(Kolesterol, Trigliserit, LDL-C, HDL-C, VLDL), Glikoz, ayrıca HOMA-IR ölçümü, BMI ve taĢ analizi. Bu çalıĢmanın sonuçları, kolesterol safra taĢının pigment veya karıĢık taĢtan daha yaygın bir tip olduğunu, kadınların her yaĢta erkeklerden daha fazla safra taĢı hastalığı riskine sahip olduğunu ve kadınların erkeklere oranının 3.1:1 olduğunu gösterdi. Obezitenin safra taĢı oluĢumu ile iliĢkili olduğu, her iki cinsiyette (erkek ve kadın) kontrole göre safra taĢı olan hastalar arasında yüksek anlamlı (p=0,001) fark olduğunu göstermiĢtir. Safra kesesi oluĢumu üzerindeki serum lipid metabolizması ve lipoproteinlerin lipid profilinin derin etkileri, kontrol ile karĢılaĢtırıldığında safra taĢı olan hastalar için TC, TG, LDL ve VLDL'de anlamlı farklılık gösterdi. Safra taĢı olan hastaların serumunda kontrol ile karĢılaĢtırıldığında yüksek düzeyde insülin vardı, ortalama düzey (10,2 ± 5,24μIU/mL) idi.
Özet (Çeviri)
Gallstone (GS) diseases highly prevalent with a complex and multifactorial pathogenesis that cholesterol gallstones is the most common disease associated with biliary lipid abnormalities. Fasting blood sample and gallstone were collected from 140 patients with gallstone submitted to cholcystoctomy in Azady Teaching Hospital in Kirkuk City from 1st April 2022 to the end of September 2022. They were divided into two study groups: GS patients with control (100 subjects with GS, 40 subjects control). Insulin, Lipid Profile(Cholesterol, Triglyceride, LDL-C, HDL- C, VLDL), Glucose, as well as measurement of HOMA-IR, BMI and stone analysis. The results of this study showed that the cholesterol gallstone was more common type than pigment or mixed stone, females have a greater risk of gallstone disease than males at all ages and the ratio of females to males was 3.1:1. The obesity is associated with gallstone formation showed that, BMI has high significant (p=0.001) difference between patients with gallstonecompared to control in both gender (males and females). Profound effects of lipid profile of serum lipids metabolism and lipoproteins on the gallbladder formation, showed : significant difference in TC, TG, LDL and VLDL for patients with gallstones compared with control. There was a high level of insulin in the serum of patients with gallstone compared with control, the mean level was,(10.2 ± 5.24μIU/mL).