Sultan II. Abdülhamid dönemi İstanbul yangınları
Istanbul fires of Sultan Abdulhamid II. period
  1. Tez No: 781391
  2. Yazar: ELİF İŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İstanbul'da ortaya çıkan yangınlar şehrin tarihi açısından önemli bir yer tutmaktadır. Sultan II. Abdülhamid'e kadar yoğun bir İstanbul yangını yaşanmakta olup 1876'dan itibaren de bu yangınlar devam etmektedir. İstanbul yangınları kaza sonucu veya kasıtlı çıkartılmıştır. Kasıtlı çıkartılan yangınların en belirgin sebebi sigortadan faydalanmaktır. Yangın anında itfaiye çalışmaları ve devlet adamlarının yangına müdahalesi de oldukça önemlidir. Çünkü bir hanede başlayan yangın erken müdahale edilmezse bir mahalleyi yakacak boyuta ulaştırmaktadır. Bu sebeple yangın sonrası en önemli nokta erken müdahaledir. İstanbul'un birçok semtinde çıkan yangınlar şehrin görüntüsünü değiştirmekle kalmayıp birçok sıkıntıya da sebep olmuştur. Osmanlı ekonomisini olumsuz etkileyen yangınlar yalnızca şehrin fiziksel görüntüsünü değil toplumunu da olumsuz etkilemiştir. Şehrin birçok sanat ve kültür eserleri silinmiş ve günümüze bırakılacak eserlerin somut örneklerin de azalma olmuştur. Bu çalışmada, Sultan II. Abdülhamid dönemi oluşan İstanbul yangınları ve bu yangınların neden meydana geldiği hakkında araştırma yapılarak yangınları durdurmak için ilerleyen dönemlerde ne gibi önlemler alındığı hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Historical structures shaped by the traditions, customs and values of societies by carrying the traces of various cultures from the past to the present are concrete examples that constitute the national integrity of a nation between its past and present. Today, when we examine the sources of the past, we see that many fires occurred in the Ottoman Period and as a result of these fires, not only the structures of the cities were wiped out, but also the original forms of many of the existing works of art were changed. It is noteworthy that these fires occurred especially around Istanbul. We see from the sources examined that there was an intense fire in Istanbul until Sultan Abdulhamıd II and that these fires have been continuing since 1876. Fires have an important place in the history of the city. Because, if the fire that starts in a house is not intervened early, it reaches a level that will burn a neighborhood. For this reason, the most important point after a fire is early intervention. The fires in many districts of Istanbul not only changed the image of the city, but also caused many problems. The fires, which negatively affected the Ottoman economy, adversely affected not only the physical appearance of the city, but also its society. Many art and cultural works of the city have been deleted and the concrete examples of the works to be left today have decreased. In this study, information was given about the fires in Istanbul that occurred during the reign of Sultan II. Abdulhamıd and the reasons why these fires occurred, and what measures were taken in the following periods to stop the fires.