The Status of the elite müslim women under the reign of Sultan Abdülhamid 2 (1876-1909)
Sultan 2. Abdülhamid (1876-1909) devrinde İstanbul'daki seçkin müslüman kadınların konumu
  1. Tez No: 64379
  2. Yazar: BERRAK BURÇAK
  3. Danışmanlar: DR. SELÇUK AKŞİN SOMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Bu çalışma Sultan II. Abdülhamid (1876-1909) devrinde İstanbul'da yaşayan seçicin müslüman kadınların konumunu incelemektedir. Kadınların konumuna onların eğitimleri, evlilikleri ve boşanmaları çerçevesinde bakılmaktadır. Bunun için muhtelif birinci el kaynaklar kullanılmıştır. Bu kaynaklar, arşiv malzemesi yanısıra, II. Abdülhamid döneminini tam olarak yansıtabilmek amacıyla, dönemin gazete ve gerçekçi romanlarını da içermektedir. Bu çalışma sonucunda, bu dönemin elit müslüman kadınlarının ataerkil ve müslüman bir cemiyetin gerektirdiği geleneksel kalıplara uygun bir yaşam sürdürdükleri anlaşılmaktadır. Buna rağmen, Tanzimat döneminin başlatmış olduğu yeniliklerin bir devamı olan II. Abdülhamid dönemi, bu kadınlar açısından, özellikle de eğitim sahasında önemli gelişmelere şahit olmuştur. Aslında, bu dönem, Osmanlı/Türk kadınının Cumhuriyet devrinde oy hakkı kazanmasıyla neticelenen gelişme zincirindeki bir halkayı oluşturmaktadır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study takes into consideration the status of elite Muslim women living in Istanbul under the reign of Sultan Abdülhamid II (1876-1909) with relation to their education, marriage and divorce. Primary sources of various natures were consulted, such as archival material, along with the press and the literary works, i.e. the realistic novels written during that period, in order to give a complete picture of the issues in question. The study reveals that although the elite Muslim women were still confined to the traditional gender roles prevalent in an Islamic patriarchal society, the period ~ that was a gradual continuation of the novelties commenced by the Tanzimat - witnessed a considerable amount of progress related to women, especially in the field of education. It can be said that the reign of Sultan Abdülhamid II was a link in the chain of events that led to the emancipation of Ottoman/Turkish women during the Republican period. m