Şevket Bulut'un hikâyelerinde yapı ve tema
Structure and theme in Şevket Bulut's stories
  1. Tez No: 781394
  2. Yazar: MUHAMMED CEBECİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ONUR HASDEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Türk hikâye yazarlarından Şevket Bulut, ilkokulu Kilis'te tamamladıktan sonra sınavlarını kazandığı Adana Yapı Enstitüsü'nde lise öğrenimini sürdürür. Şiir yazmaya lise yıllarında başlar. Metnini kendisinin yazdığı piyeslerde rol alır. Yükseköğrenimini Erzurum Gündüz Tekniker Okulu'nda tamamlayan Bulut, Maraş Milli Eğitim Müdürlüğünde İnşaat Büro Şefi olarak göreve başlar. Edebiyat çalışmalarına şiirle başlayan Bulut, bu alanda başarılı olamadığını düşünerek hikâyeye yönelir. Bu çalışmada hikâyenin gelişim süreci hakkında bilgiler verildikten sonra, Şevket Bulut'un hayatı anlatılmıştır. Bir dünya savaşı, üç darbe ve Maraş Olayları'nın da yaşandığı çalkantılı dönemlerde eserlerini kaleme alan Bulut' un yayımlanan sekiz hikâye kitabında yer alan 113 hikâyesi yapı ve tema bakımından incelenmiştir. Maupassant, Ömer Seyfettin, Refik Halit Karay, Memduh Şevket gibi hikâyecilerden etkilenen Şevket Bulut, olay hikâyeleri yazmıştır. Hikâyelerinde Anadolu gerçeğini ruhçu gerçekçi bir bakış açısıyla kaleme almış ve Güneydoğu Anadolu yöresi insanını başarıyla işlemiştir. Hikâyelerinde atasözü, deyim, halk hikâyeleri, vecizeler, efsaneler, halk inanışları geniş yer tutar. ANAHTAR KELİMELER: Şevket Bulut, Hikâye, Olay Hikâyesi. Ocak 2023, 124 Sayfa
Özet (Çeviri)
Şevket Bulut, one of the Turkish story writers, after completing primary school in Kilis, he continues his high school education at Adana Building Institute, where he passed the exams. He started writing poetry in high school. He takes part in plays whose texts he wrote himself. Having completed his higher education at Erzurum Gündüz Technician School, Bulut starts working as the Construction Bureau Chief in the Maraş National Education Directorate. Starting his literary studies with poetry, Bulut thinks that he cannot be successful in this field, and turns to the story. In this study, after giving information about the development process of the story, Şevket Bulut's life is explained. The 113 stories of Bulut, who wrote his works during the turbulent periods when a world war, three coups and the Maraş Events were experienced, in the eight storybooks published, were examined in terms of structure and theme. Influenced by storytellers such as Maupassant, Ömer Seyfettin, Refik Halit Karay, and Memduh Şevket, Şevket Bulut wrote event stories. In his stories, he wrote the reality of Anatolia with a spiritualist realistic perspective and successfully treated the people of the Southeastern Anatolia region. In his stories, proverbs, idioms, folk tales, aphorisms, legends, and folk beliefs have a wide place. KEYWORDS: Şevket Bulut, Story, Event Story January 2023, 124 Page