Şevket Bulut'un hikâyelerinde gelenek, toplum ve dinî inançlar
Tradition, society and religious beliefs in Şevket Bulut's stories
  1. Tez No: 869483
  2. Yazar: ESRA İLBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Şevket Bulut, Türk hikâyeciliğinde yerli ve geleneksel temaları işleyen bir Cumhuriyet Dönemi hikâyecisidir. Hikâyelerde mekân, sınırlı bir bölgede geçmektedir. Kilis ve Maraş bölgesinde yaşayan insanların yaşam şartlarını, farklı insan tiplerini, gerçekçi ve gözleme dayalı üslupla kaleme almaktadır. Çalışmada Bulut'un hikâyeleri, metne dayalı bir bakış açısıyla tematik olarak irdelenmiştir. Bu çerçevede yazarın hikâyeleri gelenek, toplumsal değerler ve dinî inançlar düzleminde incelemeye tabi tutulmuştur. Tezin birinci bölümünde hikâye türünün genel çerçevesi çizilmiştir. İkinci bölümde yazarın yaşam öyküsü, hikâyeciliği ve eserleri tanıtılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde incelemeye tabi tutulan hikâyeler, geleneksellik ve yerlilik, dördüncü bölümünde söz konusu bölgedeki toplumsal değerlerin yozlaşması, insan ilişkileri ele alınmıştır. Beşinci bölümde hikâyelerin geçtiği mekânlarda yaşayan bireylerin dinî inançları ve ritüelleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Yaşadığı coğrafyayı çok iyi bilen Bulut, halkın dinî, toplumsal sorunlarını hikâyelerine aktarmıştır. Hikâyelerin olay örgüleri yaşadığı coğrafyayla sınırlı kaldığından yerel hikâyeci olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Şevket Bulut is a Republican Period storyteller who deals with local and traditional themes in Turkish storytelling. The setting of the stories takes place in a limited region. He writes about different human and the living conditions of the people living in Kilis and Maraş regions in a realistic and observational style. In this study, Şevket Bulut's stories are analyzed thematically from a text-based perspective. In this framework, Bulut's stories are analyzed in terms of tradition, social values and religious beliefs. In the first part of the thesis, the general framework of the story genre is drawn. In the second part, the author's life story, storytelling and his works are introduced. In the third part of the study, the stories are analyzed in the context of traditionalism and locality. In the fourth part, the social structure, the degeneration of social values and human relations in the region in question are presented. In the last part, the religious beliefs and rituals of the individuals living in the places where the stories take place are tried to be revealed. Bulut, who knows the geography he lives in very well, has conveyed the religious and social problems of the people in his stories. Since the plots of the stories were limited to the geography in which he lived, he was considered a local storyteller.