Şevket Bulut'un eserlerinde söz varlığı (Al Karısı, Baharı Göremeyen Çocuklar, Sınırdaki Tarla, Kefensiz Ölüler)
Vocabulary in Şevket Bulut's works (Al Karısı, Baharı Göremeyen Çocuklar, Sınırdaki Tarla, Kefensiz Ölüler)
  1. Tez No: 951208
  2. Yazar: AYŞE AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK TELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 775
Özet
Şevket Bulut 1936-1996 yılları arasında yaşamış Türk hikâyeciliğinin önemli şahsiyetlerinden biridir. Yazın hayatına şiirle başlayan Bulut, 1970 yılından sonra sadece hikâye türünde yazmaya başlamıştır. Toplumsal konuları sade bir dil ve akıcı bir üslupla anlatır. Bu konular ışığında 8 tane hikâye kitabı bulunmaktadır. Her kitapta hikâye sayısı farklılık göstermekle birlikte toplam hikâye sayısı 126'dır. Her eser kendi döneminden izler taşır. Dönemin sosyal yapısı dil ile şekillenir. Şevket Bulut'un eserlerindeki konuların dile nasıl yansıdığını görmek için yazarın hikâyeleri söz varlığı açısından incelenmiştir. Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm tez çalışmasında işlenen konunun genel kapsamı hakkında bilgi veren giriş bölümüdür. İkinci bölümde Şevket Bulut'un hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde dil, sözcük ve söz varlığı kavramları konu bağlamında açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise Şevket Bulut'un eserlerinde bulunan 21 başlıkta incelediğimiz söz varlıkları ve cümle örnekleri bulunmaktadır. Beşinci bölüm bulguların değerlendirildiği sonuç kısmıdır. En sonda ise çalışmamıza yardımcı olan kaynaklar Kaynakça bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Şevket Bulut is one of the important figures of Turkish storytelling who lived between 1936-1996. Bulut, who started his writing life with poetry, started writing only in the genre of stories after 1970. He explains social issues in a simple language and a fluent style. There are 8 story books in the light of these subjects. Although the number of stories varies in each book, the total number of stories is 126. Each work bears traces from its own period. The social structure of the period is shaped together with the language. In order to see how the subjects in Şevket Bulut's works are reflected in the language, the author's stories were examined in terms of vocabulary. This study consists of five chapters. The first part is the introduction section that gives information about the general scope of the subject covered in the thesis. In the second part, information about Şevket Bulut's life, literary personality and works is given. In the third chapter, the concepts of language, words and vocabulary are explained in the context of the subject. In the fourth chapter, there are vocabulary and sentence examples that we examined under 21 titles in Şevket Bulut's works. The fifth chapter is the conclusion part where the findings are evaluated. Finally, the sources that helped us with our work are given in the Bibliography section.