Davranış performansı için kültürel değerlendirme: Koru Evleri örneği
Culturalassessment for behavioral performance: The case of Koru Houses
- Tez No: 781419
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN MEHMET HERSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
İnsanın dâhil olduğu birbirinden farklı dönemler ve etkileşimleri içeren süreçler, birbiriyle ilişkili bilişsel yaklaşımlarla açıklanmaktadır. Bu yaklaşımlarla sunulan değerlendirmelerde görüyoruz ki, dönem dönem gerçekleştirilen eylemler ve onlara yüklenen anlamlar da toplumlara göre farklılaşmaktadır. Bununla birlikte, toplum olarak benimsenen kültürel değerleri çeşitli araçlarla sürekli kılma ve bu değerlerin insanlar için olumlu yanlarını besleme önem taşımaktadır. Bu araçlardan insan-çevre ilişkilerini düzenlemede etkin“tasarlama eylemi”, uzun süreçleri kapsayan etkilenme alanı ve sonuçta elde edilen ürün ile yeni süreçleri etkileyecek bir konumdadır. Ürünü elde etme süreci de toplumsal ilişkilere bağlı olarak dönemin baskın olan eylemlerine paralel gelişmektedir. Önemli olgulardan ikisi, kültürlerarası iletişim imkânı ve buna bağlı olarak alt kültürlerin etkilenmesidir. Çalışmanın kuramsal çerçevesini, bu sosyal gelişme bağlamında konut tasarımı süreci oluşturmaktadır. Önerilen davranış modeli ve AGRAPH Bilgisayar Programı ile hesaplanan mekân sentaksı verileri üzerinden değerlendirme yapılmaktadır. Vaka çalışması, Osmanlı Türk Evi örneklemi ve onu referans alan MESA Koru Evleri örneğini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The processes involving different periods and interactions in which a person is involved can be explained by interrelated cognitive approaches. In the evaluations presented with these approaches, we see that the actions performed from time to time and the meanings assigned to them may also differ according to societies. However, it is important to perpetuate the cultural values adopted as a society through various means and to feed the positive aspects of these values for people. Of these tools, the effective“design action”in regulating human-environmental relations is in a position to influence new processes with the domain of influence covering long processes and the resulting product. The process of obtaining the product also develops in parallel with the dominant actions of the era, depending on social relations. Two of the important phenomena are the possibility of intercultural communication and, accordingly, the influence of subcultures. The theoretical framework of the study is the process of housing design in the context of this social development.