Şeyhülislâm Ârif Hikmet Dȋvânı (Türkçe kısmı)
Şeyhülislâm Ârif Hikmet's Dȋvân (Turkish part)
- Tez No: 781418
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 610
Özet
Tam ismi Seyyît Hacı Ahmet Ârif Hikmet Beyefendi olan Şeyhülislâm Ârif Hikmet, İstanbul'da doğmuş ve Üsküdarlıdır. Kendisi seçkin bir aileye mensup olmasından dolayı iyi bir eğitim almıştır. Şeyhülislâm Ârif Hikmet Bey devlet kademesinde önemli görevler almış şeyhülislâmlığa kadar yükselen önemli bir şahsiyettir. Görevli bulunduğu şehirlerde, o şehrin ilim ve sanat adamlarıyla yakın ilişki kurmuş böylece ilim ve irfanını çoğaltacak ortamlarda daima yeni şeyler öğrenme imkânı edindiği gibi, öğrendiklerini de öğretme fırsatına sahip olmuştur. Kendisi Arapça, Farsça ve Türkçe şiirler yazmıştır. Ârif Hikmet geniş bilgisi, okumaya ve kitaba düşkünlüğü, nadide kitaplara sahip kütüphanesi ve cömertliği yanında konağını devrin bilgin, şair ve diğer sanatçılarının toplandığı bir merkez haline getirmesiyle de tanınmıştır. Böylece birçok sanatçı, ilim adamı ve şairle yakın dostluklar kurmuştur. Ârif Hikmet 22 Mart 1859'da İstanbul'da vefat etmiştir.
Özet (Çeviri)
Sheikh al-Islam Ârif Hikmet, whose full name is Seyyît Hacı Ahmet Ârif Hikmet Bey, was born in Istanbul and is from Üsküdar. He received a good education as he belonged to a distinguished family. Sheikh al-Islam Ârif Hikmet Bey is an important person who has taken important positions and duties at the state level and rose to the level of sheikh al-Islam. In the cities where he was assigned, he established close relations with the scientists and artists of that city, so he always had the opportunity to learn new things in environments that would increase his knowledge and wisdom, as well as the opportunity to teach what he learned. He also wrote poems in Arabic, Persian and Turkish. Ârif Hikmet was known for his extensive knowledge, fondness for reading and books, his library with rare books, and his generosity, as well as making his mansion a center where scholars, poets and other artists of the time gathered and established close friendships with many artists, scientists and poets. Ârif Hikmet died on March 22, 1859 in Istanbul.