Dünyada glamping turizmi gelişimi ve tabiat turizmi kapsamında Kastamonu için bir model önerisi
Development of glamping tourism in the world and a model proposal for Kastamonu within the scope of natural tourism
  1. Tez No: 781423
  2. Yazar: ÖZGE KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Doğa temelli turizm denilince ilk akla gelen kamp turizmi geleneksel çadır kampından karavanlar, eğlence araçları ve lüks teklifleri içerecek şekilde bir gelişme göstermiş ve zaman içerisinde“büyüleyici”ve“kamp”kelimelerinden oluşan“glamping”kavramını ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmanın amacı ise glamping turizminin dünyadaki gelişimini incelemek ve başaralı örnekler vasıtasıyla tabiat turizmi alanında ön plana çıkan Kastamonu'da glamping turizminin yapılıp yapılamayacağı, yapılırsa nasıl bir modelleme yapılacağını tespit etmektir. Ayrıca glampingin dünyadaki gelişimi göz önünde bulundurularak Türkiye'de gelecekte ortaya çıkacak glamping alanları için fikirsel bir alt yapı ortaya koymak da çalışmanın amaçları arasında yer almaktadır. Çalışmada nitel veri toplama araçlarından biri olan doküman analizi ile dünyada glamping turizmi alanında ön plana çıkan ülke, bölge ve şehirlerin glamping alanlarına ilişkin bilgiler ikincil kaynaklar vasıtasıyla incelenmiştir. Bu glamping modellemelerinden Kastamonu ile iklim, konum, coğrafi özellikler, doğa ve turizm pazarı konusundan benzerlik gösterdiği düşünülen Oregon bölgesinde bulunan beş glamping tesisleşmesi derinlemesine incelenmiştir. Oregon bölgesinde başarılı olarak belirlenen glamping tesisleşmeleri belirli kriteler göz önüne alınarak (konum, sunulan hizmetler, yapılacak doğa aktiviteleri, konaklama birimlerinin uygunluğu) Kastamonu'da glamping tesisleşmesi için temalar belirlenmiştir. Son olarak çalışmadan elde edilen bulgular ile Kastamonu'da glamping turizmi açısından bir SWOT analizi yapılmıştır. Çalışmanın sonucuna göre Kastamonu'nun coğrafi özelliği, doğası, iklimi ve konumu bakımından glamping turizminde bir avantajı olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca Kastamonu'da glamping turizmi açısından değerlendirilebilecek çok sayıda ilçe, kasaba ve doğal alan bulunduğu, şehrin milli parklar, tabiat koruma alanları, koylar, vadiler, nehirler ve göllerin sayısı bakımından zengin olduğu görülmüştür. Glamping turizmi alanında ön plana çıkabilecek aktivite ve etkinliklerin bulunması da şehri glamping turizmi alanında ön plana çıkaracağı tespit edilmiştir. Son olarak SWOT analizi verilerinden de yararlanılarak çeşitli öneriler sunularak çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
When it comes to nature-based tourism, camping tourism, which comes to mind first, has developed from traditional tent camping to include caravans, recreational vehicles and luxury offers, and over time, the concept of“glamping”consisting of the words“fascinating”and“camping”has emerged. The aim of this study is to examine the development of glamping tourism in the world and to determine whether glamping tourism can be done in Kastamonu, which stands out in the field of nature tourism through successful examples, and if so, what kind of modeling will be done. In addition, considering the development of glamping in the world, it is among the aims of the study to present an intellectual infrastructure for the future glamping areas in Turkey. In the study, with the document analysis, which is one of the qualitative data collection tools, the information about the glamping areas of the countries, regions and cities that come to the fore in the field of glamping tourism in the world were examined through secondary sources. From these glamping models, five glamping establishments in the Oregon region, which are thought to be similar to Kastamonu in terms of climate, location, geographical features, nature and tourism market, were examined in depth. Themes for glamping establishments in Kastamonu were determined by considering certain criteria (location, services offered, nature activities to be done, suitability of accommodation units) that were determined to be successful in the Oregon region. Finally, a SWOT analysis was made in terms of glamping tourism in Kastamonu with the findings obtained from the study. According to the results of the study, it has been determined that Kastamonu has an advantage in glamping tourism in terms of its geographical feature, nature, climate and location. In addition, it has been seen that there are many districts, towns and natural areas that can be evaluated in terms of glamping tourism in Kastamonu, and the city is rich in terms of national parks, nature protection areas, bays, valleys, rivers and lakes. It has been determined that the presence of activities and events that can come to the fore in the field of glamping tourism will bring the city to the fore in the field of glamping tourism. Finally, the study was completed by making use of the SWOT analysis data and presenting various suggestions.