Koblandı Batır Destanı'nda tarihi ve mitolojik ögeler
Historical and mythological elements in the Epic of Koblandı Batır
  1. Tez No: 781424
  2. Yazar: ZEHRA NUR BETÜL ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KILDIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çok eski zamanlardan günümüze kadar ulaşan ve oluşması uzun yıllar alan destanlar, genellikle kültürel geleneğin yansımaları olarak karşımıza çıkmıştır. Türk milletinin epik özelliklere sahip ürünlerinin yapısı ve ortaya çıkma süreci genellikle aynı olmuştur. Malik Gabdullin, Saken Seyfullin, Muhtar Avezov, P.A. Falev, Friedrich Wilhelm Radloff, Ibıray Altınsarin, Şakir İbrayev gibi araştırmacıların dikkatini çeken Koblandı Batır Destanı'nın, Kazak destancılık geleneği içindeki önemi büyüktür. Bu destanı yalnızca edebi eser olarak değerlendirmek doğru olmadığı gibi onu bir yaşam biçimi olarak görmek gerekmektedir. Bu çalışmada ise Kazak destanı olan Koblandı Batır Destanı'nda bulunan tarihi ve mitolojik ögelerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bilinçli bir okur tarafından sezilebilecek tarihi ve mitolojik ögeler, çalışmanın konusu halini almıştır. Çalışmada öncelikle Kazak tarihi ve destancılık geleneği ele alınarak konuya giriş yapılmıştır. Destanın derlenmesine ve destan söyleyicilerinin hayatlarına kısaca değinilmesinin ardından destanın genel özellikleri anlatılmıştır. Dil, üslup ve şekil açısından incelenen destanın özeti verildikten sonra destanda bulunan tarihi ve mitolojik ögeler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The epics, which have survived from very ancient times and took many years to form, have generally appeared as reflections of cultural tradition. The structure and the emergence process of the epic products of the Turkish nation were generally the same. The Koblandı Batır epic, which attracted the attention of researchers such as Malik Gabdullin, Saken Seyfullin, Muhtar Avezov, P.A. Falev, Friedrich Wilhelm Radloff, Ibıray Altınsarin, Şakir İbrayev has a great importance in the Kazakh epic tradition. It is not correct to consider this epic only as a literary work and it should be seen as a way of life. In this study, it is aimed to examine the historical and mythological elements in the Kobland Batır Epic, which is the Kazakh epic. Historical and mythological elements that can be sensed by a conscious reader have become the subject of the study. In the study, firstly, Kazakh history and epic tradition were discussed and the subject was introduced. After briefly mentioning the compilation of the epic and the lives of the epic tellers, the general features of the epic are explained. After the summary of the epic, which was examined in terms of language, style and form, was given, the historical and mythological elements in the epic were discussed.