Topkapı Sarayı koğuş yapıları
Topkapı Palace ward buildings
- Tez No: 781436
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR URFALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Osmanlı İmparatorluğu 1299'da kurulup, 1922'de saltanatın kaldırılmasıyla sona eren, en büyük ve en geniş sınırlara yayılan imparatorluklardan biridir. Topkapı Sarayı da İstanbul'un Fethi sonrası, 15. Yüzyıldan itibaren yaklaşık 400 yıl kadar saray vazifesi yapmış, cumhuriyetin ilanı sonrasında müze olarak kullanılarak günümüze ulaşmış, en önemli Osmanlı yapılarından biridir. Tez çalışması olarak ele alınan konu, Topkapı Sarayı'nın koğuş yapılarıdır. İlk bölümde, Koğuş Kavramı, Topkapı Sarayı ve öncül Osmanlı Saray yapılarından bahsedilmiştir. Sonra Topkapı Sarayı Koğuş yapıları alt başlıklara ayrılarak anlatılmıştır. Değerlendirme bölümünde koğuş yapıları arasında ilişki, benzerlik ve farklılıklara değinilerek, son olarak değerlendirme ve sonuçlar ortaya konulmuştur. Osmanlı saraylarında, saray hizmetlileri büyük bir nüfus oluşturmaktadır, bu sınıfların sarayda ikamet ettikleri koğuşlar bulunmaktadır. Koğuş kavramı, birçok kimsenin içinde yattığı veya barındığı büyük oda gibi bir anlama sahip olsa da Osmanlı'da koğuşlar sadece barınma değil, aynı zamanda eğitim, öğretim ve daha birçok farklı işlevlere sahip yapılardır. Osmanlı Devleti'nde devşirilen çocuklara eğitim verilen birbirini izleyen yedi koğuşta buna örnek gösterilebilir. Ana odak noktası Topkapı Sarayı olan, bu çalışmada da Osmanlı'da koğuş kavramı, koğuş yapıları ele alınacak ve Topkapı Sarayı'ndaki koğuş yapıları detaylıca incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Ottoman Empire which was founded in 1299 and ended with the abolition of the sultanate in 1922, is one of the largest empires in history. After the conquest of İstanbul, Topkapı Palace served for about 400 years from the 15th century and was used as a museum after the proclamation of the republic. Topkapı Palace is one of the most important Ottoman structures in Ottoman Architecture. The subject of the thesis study is the ward structures of Topkapı Palace. In the first part, the Concept of Ward, buildings and general architecture of Topkapı Palace and the predecessor Ottoman Palace are mentioned. Then, Topkapı Palace Ward structures are explained by dividing into sub-titles. In the evaluation section, the relationship, similarities and differences between the ward structures were mentioned, and finally, Conclusion and Suggestions were put forward. In the Ottoman palaces, the servants of the palace were a large population, there were dormitories in these palaces. Although the concept of the ward had the meaning of a large room in which many people lay or sheltered, the wards in the Ottoman Empire had not only housing but also education, training and many other functions. This is the case in seven consecutive wards, where the children of the Ottoman Empire are educated. The focus on this work, which is the Topkapı Palace, the concept of ward in the Ottoman Empire, the ward structures will be discussed and the ward structures in Topkapı Palace will be examined in detail.