Bireysel yatırımcıların yatırım tercihlerine etki eden faktörlerin davranışsal finans kapsamında değerlendirilmesi: Kastamonu ili örneği
The evaluation of the factors affecting the investment preferences of individual investors within behavioral finance: The case of Kastamonu
- Tez No: 781435
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal Raporlama ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Geleneksel finans, bireylerin her zaman rasyonel davranacağını varsaydığından bireylerin psikolojilerini ve sosyolojik gerçekleri mazur görmektedir. Bu şartlarda gelişmiş olan finansal modeller piyasa anomalilerinin açıklanmasında yeterli olmamış ve bu durumda davranışsal finans ile ilgili yaklaşımda geleneksel örneklerin karşılaştığı zorlulara bir yanıt olarak ortaya çıkmaktadır. Davranışsal finans, son yıllarda ortaya çıkan, bireysel yatırımcılar kararlarının ve aklın sınırlı olduğu durumların finansal durumlar üzerindeki etkisini inceleyen bir alan olarak tanımlanmaktadır. Bu araştırmada, Kastamonu ilinde yaşamakta olan bireysel yatırımcıların yatırım tercihlerinde etki eden faktörlerin davranışsal finans kapsamında değerlendirilmek istenmiştir Bu araştırma için Kastamonu ilinde yaşayan 350 bireysel yatırımcıya anket hazırlanmıştır. Basit tesadüfi örneklem yöntemiyle elde edilmiş anket verilerinin SPSS programı ile analiz edilmiştir. Tüm anket sorularında betimsel istatiksel sonuçlar elde edilmiştir ve demografik özellikleri, davranışsal psikolojik eğilimleri, kişisel, finansal ve çevresel faktörler arasındaki hipotezleri analiz edilmesi için frekans, normallik, güvenirlilik, kruskal Wallis ve Mann Whitney testleri uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, elde edilmiş olan bulgulara bakıldığında ise, bireysel yatırımcıların kendini kandırma eğilimlerinde gelir durumu, finansal faktörler ve çevresel faktörlerde anlamlı farklılıklar bulunmuşken, demografik özellikler, kendini kandırma eğilimlerden cinsiyet, medeni durum, yaş, meslek durumları eğitim durumları ve bilişsel eğilimleri ve duygusal eğilimler aralarında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Since traditional finance assumes that individuals will always act rationally, it excuses the psychology and sociological realities of individuals. Financial models developed in these conditions were not sufficient to explain market anomalies, and in this case, it emerges as a response to the challenges faced by traditional examples in the approach to behavioral finance. Behavioral finance is defined as a field that has emerged in recent years, examining the effects of individual investor decisions and situations where the mind is limited on financial situations. In this research, the factors affecting the investment preferences of individual investors living in Kastamonu province were wanted to be evaluated within the scope of behavioral finance. For this research, a questionnaire was prepared for 350 individual investors living in Kastamonu province. The survey data obtained by simple random sampling method were analyzed with the SPSS program. Descriptive statistical results were obtained in all survey questions and frequency, normality, reliability, krus Wallis and Mann Whitney tests were applied to analyze the hypotheses between demographic characteristics, behavioral psychological tendencies, personal, financial and environmental factors. As a result of the research, when the findings obtained are examined, it is seen that there are significant differences in the self-deception tendencies of individual investors in income status, financial factors and environmental factors, while demographic characteristics, gender, marital status, age, occupational status, educational status and cognitive tendencies and emotional tendencies from self-deception tendencies. no significant difference was found between them.