İslam hukuku'nda mevkuf akitler ve Türk hukuku ile mukayesesi
Suspended contracts in Islamic law and its comparison with Turkish law
- Tez No: 781444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Akitler, birden fazla irade açıklaması ile kurulan hukuki işlemlerdir. Özellikle insanlar arası ilişkilerin geliştiği ve çeşitlendiği günümüz modern dünyasında, birçok akit çeşidi gündeme gelmiş ve zaman içinde hukuki çerçevesi de oluşmuştur. Akitler konusunda hem hukuki hem de dini açıdan önem arz eden mesele, bir akdin kurulup hüküm ve sonuçlarını meydana getirmesidir. Hanefî mezhebi dışındaki çoğunluk, akdin kurulması ve hüküm ve sonuçlarını meydana getirmesini in'ikad ve sıhhat merhalelerinde ele almıştır. Hanefî mezhebinde ise bunlara ilaveten nefâz merhalesi de yer verilmiştir. Nefâz merhalesinde akitler ikiye ayrılır; nâfiz akitler ve gayri nâfiz yani mevkuf akitler. Mevkuf akit, hüküm ve sonuçlarını doğurması açısından yürürlüğü askıda olan akittir. Çalışmamızın ilk bölümünde genel olarak akit kavramına ve tasnifine yer vererek mevkuf akitlerin İslam hukuku akit sistematiğinde değerlendirilme şekli incelenmiştir. Daha sonra mevkuf akit teorisinin İslam hukukundaki diğer bazı müesseseler ile benzer ve farklı yönleri ele alınarak mevkuf akit teorisinin kendine özgü yapısı ortaya konulmuştur. İkinci bölümde ise mevkuf akit türlerinin bir kısmı kendi içinde gruplandırılmak suretiyle genel başlıklar altında, bir kısmı ise münferit başlıklar altında ele alınmıştır. Her iki bölümde de konu ele alınırken güncel Türk hukukundaki askıda hükümsüzlük ve iptal edilebilirlik müeyyideleri ile mukayese edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Contracts are legal transactions established with more than one declaration of intent. Especially in today's modern world, where interpersonal relations are developing and diversifying, many types of contracts have come to the fore and their legal framework has been formed over time. The issue that is of importance both from a legal and religious point of view regarding contracts is the establishment of a contract and the formation of its provisions and consequences. The majority, other than the Hanafi sect, dealt with the establishment of the contract and the formation of its provisions and consequences at the stages of conclusion and authenticity. In the Hanafi sect, in addition to these, the enforcement stage has also been included. At the enforcement stage, contracts are divided into two; valid contracts and non-valid, that is, suspended contracts. A suspended contract is a contract whose execution is pending in terms of its provisions and consequences. In the first part of our study, the concept and classification of contracts in general have been included and the way in which suspended contracts are evaluated in the Islamic law contract systematics has been examined. Then, by considering the similarities and differences between the theory of suspended contracts and some other institutions in Islamic law, the unique structure of the theory of suspended contracts has been revealed. In the second section, some of the types of suspended contracts are grouped within themselves under general headings and some of them are discussed under individual headings. While considering the issue in both sections, it has been compared with the pending invalidation and revocability sanctions in current Turkish law.