Dördüncü Endüstri Devrimi'nin ekonomi politikaları üzerinde olası yansımaları – Kıta Avrupası'ndan örnekler
Possible reflections of the Fourth Industrial Revolution on economic policies – examples from Continental Europe
- Tez No: 781456
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 445
Özet
Bu çalışma, Dördüncü Endüstri Devrimi'nin (4.ED) ekonomi politikaları üzerindeki etkisi ile ilgilidir. Özellikle 4.ED'nin inovasyon ve sanayi politikaları üzerindeki etkileri Avrupa Birliği'nden (AB) örnekler üzerinden sorgulamaktadır. Analiz, karmaşıklık teorisi, karmaşık uyarlanabilir sistemler ve ulusal inovasyon sistemi çerçeveleri üzerine inşa edilmiştir. Ekonomik aktörler arasındaki etkileşimi ve 4.ED'nin politika yapım süreçlerine etkisini incelemek için sistem ve tasarım odaklı düşünme ve dörtlü sarmal modellerinden faydalanılırken, seçili ülkelerin inovasyon performanslarının değerlendirilmesinde bir dizi nicel (örneğin entropi, çoklu karar verme teknikleri) ve nitel yöntem (örneğin vaka çalışması) benimsenmiştir. Çalışma, 4.ED, sanayi ve inovasyon politikaları üzerine bilimsel literatüre metodolojik ve ampirik katkılarda bulunmaktadır. Spesifik olarak a) 4.ED ışığında sanayi ve inovasyon politikaları için bir temel eksenler önerilmiştir; b) karmaşık ekonomik sistemlerde inovasyon sisteminin aktörlerinin 4.ED'ne nasıl tepki verdiği ve politika yapım ve değerlendirme süreçlerinin nasıl bir dönüşüme ihtiyaç duyduğu gösterilmiştir; c) yeni dönem inovasyon ve sanayi politikaları uygulamaları ile ekonomilerin inovasyon performansı arasındaki ilişkiyi anlamak için ülke düzeyinde analizler yapılmıştır; ve d) sonuçların üretilmesinde nicel ve nitel yöntemlerin yanı sıra açıklayıcı tablolar ve diyagramların bir kombinasyonu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is about the impact of the Fourth Industrial Revolution (4IR) on economic policies. In particular, it questions the effects of the 4IR on innovation and industrial policies through examples from the European Union. The analysis is built on complexity theory, complex adaptive systems, and national innovation system frameworks. A set of quantitative (e.g. entropy, multiple decision-making techniques) and qualitative methods (e.g. case study) was adopted. The thesis makes methodological and empirical contributions to the scientific literature on the 4IR, industry and innovation policies. To be specific: a) a set of core axes for industry and innovation policies was proposed in light of the 4IR; b) it demonstrates how the actors of the innovation system in the complex economic system responded to the 4IR and how policy-making and evaluation processes needed a transformation; c) country-level analyses were conducted to understand the relationship between the new generation innovation and industrial policies and the innovation performance of economies; and d) a combination of quantitative and qualitative methods, as well as explanatory tables and diagrams, was used to produce results.