Belçika'daki İslamofobi ve COVID-19'dan sonra İslamofobi
Islamophobia in Belgium and Islamophobia after COVID-19
- Tez No: 781457
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RAFET ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
İslamofobi, İslam korkusu anlamına gelmektedir. İslamofobi son yıllarda yükselişe geçmiş olsa da geçmişi eskillere uzanan bir kavramdır. Covid-19 döneminde dünyadaki eşitsizlikler konusunda bilinç arttığı için İslamofobi'nin durumu araştırılmıştır. Avrupa'da İslamofobi'nin görüldüğü ülkelerden birisi olan Belçika özelinde araştırma yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı Belçika'da İslamofobi'nin araştırılmasıdır. Çalışmada anket uygulaması yönteminden yararlanılmış, uygulanan ankete 183 Müslüman, 70 Gayrimüslim katılmıştır. Ulaşılan sonuçlara göre Müslümanların İslamofobi ile ilgili korku düzeyleri yaş, cinsiyet, eğitim durumu ve medeni durum değişkenlerine göre benzerdir. Gayrimüslimlerin İslamofobi düzeyleri yaş, cinsiyet, medeni durum için benzer olmakla birlikte eğitim düzeyinin artmasının İslamofobi düzeyinin düşmesine neden olduğu yönünde sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmada ulaşılan sonuçlar, Müslümanlara yönelik genel korku ve çevre etkisi ile Gayrimüslimlere yönelik İslamofobi arasında istatistiksel olarak ilişki olmadığını ortaya koymuştur. Bu sonuçlar 183 Müslüman ve 70 Gayrimüslim katılımcının verdiği yanıtlarla sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
Islamophobia means fear of Islam. Although Islamophobia has been on the rise in recent years, it is a concept that dates back to ancient times. As awareness of inequalities in the world increased during the Covid-19 period, the situation of Islamophobia was investigated. A study was conducted in Belgium, which is one of the countries where Islamophobia is seen in Europe. The aim of this study is to investigate Islamophobia in Belgium. The survey method was used in the study, and 183 Muslims and 70 non-Muslims participated in the survey. According to the results, the fear levels of Muslims about Islamophobia are similar according to age, gender, education level and marital status variables. Although the Islamophobia levels of non-Muslims are similar for age, gender, and marital status, results have been obtained that the increase in the level of education causes the level of Islamophobia to decrease. The results obtained in the study revealed that there is no statistical relationship between general fear and environmental effect towards Muslims and Islamophobia towards non-Muslims. These results are limited to the responses of 183 Muslim and 70 non-Muslim respondents