Sistemik skleroz hastalarında epikardiyal yağ volümü ile parankim bulgularının karşılaştırılması
Comparison of epicardial fat volume with parenchymal findings in systemic sclerosis patients
- Tez No: 781463
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR DİYDEM YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmada sistemik skleroz (SSc) hastalarında epikardiyal yağ volümlerinin, interstisyel akciğer hastalığı (İAH) varlığı ve akciğer tutulum bulguları tarafından belirlenen hastalığın şiddeti ve yaygınlığı ile ilişkisi olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu şekilde epikardiyal yağ volümünün akciğer tutulum bulguları tarafından belirlenen hastalık şiddeti açısından potansiyel bir görüntüleme bulgusu olarak kullanılıp kullanılamayacağının da belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Romatoloji polikliniğine 01.01.2020 ile 30.06.2022 tarihleri arasında başvurmuş olan 45 (40 kadın, 5 erkek, ortalama yaş 53,4) SSc hastası ve yine aynı tarihler arasında polikliniğe başvuru yapmış ve herhangi bir romatolojik hastalık tanısı ve koroner arter hastalığı tanısı konulmayan 30 (25 kadın, 5 erkek, ortalama yaş 51,033) hasta kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. Hasta dosyalarından ve hastanenin elektronik bilgi sisteminden elde edilen hastalara ait demografik, klinik ve laboratuvar özellikler retrospektif olarak değerlendirildi. Çekilen Toraks BT görüntülerinde saptanan akciğer parankim bulgularına göre hesaplanan, akciğer tutulum skoru olarak Warrick skoru için gerekli veriler kaydedildi ve skor hesaplandı. Çekilen Toraks BT görüntülerinde epikardiyal yağ volümü ölçümü ücretsiz ve halka açık 3D Slicer programı kullanılarak yapıldı. Çekilen Toraks BT'de saptanan ek bulgular kaydedildi. Bulgular: SSc hastalarının 25'inde (%55) BT'de İAH saptandı. İAH olan hastaların yaş ortalaması 58, İAH olmayan hastaların yaş ortalaması 47,65 olarak bulundu. İAH olan hastaların yaş ortalamasının, İAH olmayan hastalara ve kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu saptandı. Warrick skoru kullanılarak skorlanan, en sık görülen parankim bulguları septal/subplevral çizgilenmeler (%96) ve plevral kenarlarda düzensizlik (%96) idi. BT'de en sık saptanan İAH formu nonspesifik interstisyel pnömoni (%84) idi. Çalışmamızdaki hastaların skorlarının ortalaması şiddet skoru için 5,88 ± 2,53837, yaygınlık skoru için 6,8 ± 1,73205, alveolar indeks için 1,32 ± 1,81934, fibrozis indeksi için 11,36 ± 4,10163, total Warrick skoru için 12,68 ± 3,90214 olarak bulundu. Epikardiyal yağ volümü ortalaması SSc hastalarında 72,4441 ± 45,26306 cm³, İAH olan hastalarda 84,8191 ± 48,90193 cm³, İAH olmayan hastalarda 56,9754 ± 35,64222 cm³ kontrol grubunda 41,7268 ± 21,79251 cm³ olarak saptandı. SSc hastalarında ölçülen epikardiyal yağ volümleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p0,05). İAH olan grupta total Warrick skoru ile hastanın kreatinin değeri (0,7268 ± 0,16155 mg/dL) arasında orta derecede pozitif anlamlı korelasyon saptandı (r=0,403, p=0,045).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to determine whether epicardial fat volumes, in patients with systemic sclerosis (SSc), are associated with the presence of interstitial lung disease and the severity and extent of the disease defined by the findings of pulmonary involvement. Thus, it was aimed to determine whether epicardial fat volume could be used as a potential imaging marker for the severity of the disease defined by the findings of pulmonary involvement. Materials and Methods: In this study, 45 (40 females, 5 males, mean age 53,4 years) SSc patients who applied to Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine Rheumatology Outpatient Clinic between the dates 01.01.2020-30.06.2022, and 30 (25 females, 5 males, mean age 51,033 years) controls who applied to the polyclinic between the same dates and weren't diagnosed with any rheumatological diseases and coronary artery disease were included. Demographic, clinical and laboratory findings of patients obtained from patient files and electronic medical records of the hospital were evaluated retrospectively. In this study, the necessary data to calculate Warrick score, which was used to assess pulmonary involvement based on lung parenchymal abnormalities detected on thorax CT scans, were recorded and the score was calculated. Epicardial fat volume was measured, using the free and publicly available 3D Slicer program, on thorax CT images. Additional CT findings were recorded. Results: Interstitial lung disease was detected in 25 (55%) of SSc patients on CT. The mean age of patients with interstitial lung disease was 58, and the mean age of patients without interstitial lung disease was 47,65. The mean age of patients with interstitial lung disease was found to be higher than those without interstitial lung disease and the controls. The most common parenchymal findings, scored using the Warrick score, were septal/subpleural lines (96%) and irregular pleural margins (96%). The most common form of interstitial lung disease detected on CT was nonspecific interstitial pneumonia (84%). The mean scores of the patients involved in our study were 5,88 ± 2,53837 for the severity score, 6,8 ± 1,73205 for the extent score, 1,32 ± 1,81934 for the alveolar index, 11,36 ± 4,10163 for the fibrosis index, 12,68 ± 3,90214 for the total Warrick score. The mean epicardial fat volume was 72,4441 ± 45,26306 cm³ in SSc patients, 84,8191 ± 48,90193 cm³ in patients with interstitial lung disease, 56,9754 ± 35,64222 cm³ in patients without interstitial lung disease, and 41,7268 ± 21,79251 cm³ in controls. Epicardial fat volumes measured in SSc patients were found to be significantly higher than in the controls (p0,05). A moderately positive significant correlation was found between the total Warrick score and the patient's creatinine value (0,7268 ± 0,16155 mg/dL) in the group with interstitial lung disease (r=0,403, p=0,045).