Suriye iç savaşı'nın başarısız devlet modeli üzerinden incelenmesi
Examination of the Syrian civil war through the failure state model
  1. Tez No: 781469
  2. Yazar: GAMZE ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BİLGİN VARLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
II. Dünya Savaşı sonrası oluşan iki kutuplu uluslararası ilişkiler sisteminde Orta Doğu bölgesi Arap-İsrail savaşlarına tanık olmuştur. Bu savaşlardan sonra askeri darbeyle yönetilen ülkeler oluştu. ''Arap Baharı'' olarak adlandırılan Kasım 2010 da bölgedeki demokratikleşme hareketleri ise Orta Doğu'yu derinden etkiledi. Arap Baharı'ndan sonra Suriye üzerinde oluşan etki iç karışıklığı ve rejim karşıt gösterileri beraberinde getirmiştir ve sonunun nereye varacağı belli olmayan bir sürece girilmiştir. Bu krizin ortaya çıkardığı en önemli sorun ise istikrarsızlık ve belirsizliktir. Bu durum Suriye'de kaos ortamı yaratmıştır. Bu ortam ülkede büyük kayıp ve yıkımlara neden olmuştur. Bu tez Arap Baharının Suriye'ye sıçraması sonucunda ortaya çıkan durumun bölgesel ve küresel etkilerinden bahsetmektedir. Uluslararası arenada bu krizin çözümlenmeye çalışılmaması Suriye'de uzun bir süre istikrarın sağlanamayacağının göstergesidir. Suriye'de 2011 yılında başlayan iç savaş günümüze kadar sürekliliğini korumaktadır. Bu tez de Suriye'nin başarısız devlet olmasının bölgesel ve küresel etkilerini, ekonomik, siyasi ve sosyal boyutlarını ele almaktadır. 2011 yılının mart ayında başlayan iç savaş tüm dünyayı ilgilendirmekle birlikte etkileri ülke sınırını aşmıştır. İç savaş üzerinde hala kalıcı çözümler üretilemeyen mülteci kriziyle beraber pek çok insanın hayatını kaybetmesine yol açmıştır. Diğer bir deyişle, savaş her ne kadar Suriye sınırları içerisinde gerçekleşse de yansımaları dünyanın pek çok yerinde pek çok insanın hayatında hissedilmektedir. Sonrasında iç savaş kelebek etkisi oluşturmuş ve çok bilinmeyenli bir çatışma durumuna evrilmiştir.
Özet (Çeviri)
The bipolar international relations system formed after world war ıı, the middle east region has witnessed the arab-ısraeli wars. After these wars, countries ruled by military coups were formed. In November 2010, the so-called“Arab Spring”democracy movements in the region deeply affected the ISE Middle East. The impact on Syria after the Arab Spring has brought about internal turmoil and anti-regime demonstrations, and a process has been entered into that is unclear where the end will lead. The most important problem posed by this crisis is instability and uncertainty. This situation has created an atmosphere of chaos in Syria. This environment has caused great losses and devastation in the country. This thesis talks about the regional and global effects of the situation that has arisen as a result of the Arab Spring's leap into Syria. Failure to try to resolve this crisis in the international arena indicates that stability will not be achieved in Syria for a long time. The civil war in Syria, which started in 2011, continues to this day. This thesis also deals with the regional and global effects of Syria;s becoming a failed state, as well as its economic, political, and social dimensions. The civil war that started in March 2011 is interesting to the whole world, but its effects have crossed the country;s border. The civil war has led to the loss of many people;s lives along with the refugee crisis, which still cannot be solved permanently In other words, while the war is taking place within the borders of Syria, its reflections are being felt in the lives of many people in many parts of the world. Then the civil war created a butterfly effect and evolved into a very unknown conflict situation.