Türkiye'de televizyon yayıncılığının değişimi ve kültür sanat izleyicisinin yeni medya kullanımının incelenmesi
Analysis of the change of TV broadcast in Turkey and the new media experience of culture and art audiences
  1. Tez No: 781468
  2. Yazar: CANER YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ÖZDOYRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada; TV yayıncılığının değişim süreciyle birlikte, kullanıcıya dönüşen izleyicinin yeni medya kullanımı incelenmiştir. Araştırma kültür sanat kavramlarının tanımı ile başlamış, iletişim süreçlerinin gelişimi aktarılarak tematik TV yayıncılığının bir türü olan kültür sanat yayıncılığı özelinde TRT 2'nin dijital kanalları kullanımı detaylı olarak incelenmiştir. Çalışmanın amacı, kültür sanat yayıncılığı alanında yeni medyanın yarattığı fırsatların kamu yayıncılığının yanı sıra diğer içerik üreticilerinin ve markaların kullanım şeklini ve izleyicinin ilgi düzeyini ortaya koymaktır. Bu kapsamda, TRT 2 Youtube kanalı ve trtizle.com çevrim içi yayın platformu incelenmiştir. İstatistik veriler Similarweb.com, Boomsocial.com, Socialblade.com gibi kaynaklardan elde edilmiştir. Ayrıca Youtube platformunun sağladığı izleme ve beğeni sayıları gibi etkileşim rakamları tablolaştırılarak, elde edilen veriler yorumlanmıştır. Sonuç olarak da TRT 2'nin dijital medyayı kullanma biçimi, Youtube platformundaki çeşitli kültür sanat kanalları değerlendirilmiş ve bu alandaki yayıncılığın geleceğine yönelik öneriler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; With the change process of TV broadcasting, the use of new media by the audiences, who has become a user, has been examined. The research started with the definition of the concepts of culture and art, and the development of communication processes was explained, and the use of TRT 2's digital channels was examined in detail, especially in culture and art broadcasting, which is a type of thematic TV broadcasting. The aim of the study is to reveal the opportunities created by the new media in the field of culture and arts broadcasting, as well as the use of other content producers and brands, and the level of interest of the audience. In this context, TRT 2 Youtube channel and trtizle.com online broadcasting platform were examined. Statistical data were obtained from sources such as Similarweb.com, Boomsocial.com, Socialblade.com. In addition, the interaction figures such as the number of views and likes provided by the Youtube platform were tabulated and the data obtained were interpreted. As a result, TRT 2's way of using digital media, culture and art channels on Youtube platform were evaluated and suggestions for the future of broadcasting in this field were listed.