Türkiye'de iklim değişikliği politikaları ve sürdürülebilir finans uygulamalarının önemi
Climate change policies and the importance of sustainable finance in Turkey
  1. Tez No: 781482
  2. Yazar: ABDURRAHİM GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RESÜL YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Küresel iklim değişikliği konusu son yıllarda dünyanın en önemli gündem başlıklarından biri olagelmiştir. Çevresel risklerin yanı sıra ekonomik boyutta olumsuz etkilere sebep olan iklimsel felaketler, Türkiye'de son yıllarda kalkınma planlarında ve politik süreçte üzerinde önemle durulan bir konudur. İklim değişikliğine sebep olan karbon salınımlarına karşı, azaltım ve uyum faaliyetleri doğrultusunda sağlanabilecek bir dönüşümün finansmanı; iklim değişikliği ile mücadelede önemli bir husustur. Bununla birlikte yatırım süreçlerine çevresel, sosyal ve yönetişim kriterlerinin dahil edilmesi, ekonomik süreçte sürdürülebilir bir kalkınmanın yanı sıra çevresel hedeflere ulaşabilmek açısından önem taşımaktadır. Bu gibi sebeplerle, dünyada iklim değişikliğine karşı son yıllarda ön plana çıkan sürdürülebilir finans uygulamaları; Türkiye'de çeşitli kurum ve bakanlıklarca yürütülen çalışmalarla birlikte, Türk bankalarınca bu alanda sağlanan iyi uygulamalar ile gelişme göstermektedir. Bu araştırmada, Türkiye'nin küresel iklim değişikliğine karşı uluslararası anlaşmalardaki mevcut konumu, Sürdürülebilir kalkınma amaçları doğrultusundaki çalışmaları, iklim değişikliği politikaları kapsamında hazırlanan strateji ve eylem planları incelenerek, sürdürülebilir finansa yönelik çalışmalar ve bu çalışmaların iklim değişikliği ile önemli ilişkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Global climate change has been one of the most important agenda topics in the world in recent years. In addition to environmental risks, climatic disasters, which cause negative effects in the economic dimension, have been an important issue in Turkey's development plans and political process in recent years. Financing a transformation within the scope of mitigation and adaptation strategies against carbon emissions that cause climate change; is an important issue in tackling climate change. incorporating environmental, social and governance criteria into investment processes; It is important for achieving sustainable economic development as well as environmental goals. For such reasons, sustainable finance, which has come to the fore in recent years against climate change is progressing with the studies carried out by various institutions and ministries in Turkey, as well as the good practices provided by Turkish banks in this area. In this research, by examining Turkey's current position in international agreements against global climate change, its efforts towards sustainable development goals, the strategies and action plans prepared within the scope of climate change policies; studies on sustainable finance and the important relationship of these studies with climate change have been examined.