Effect of antimicrobial agents on physical, chemical and microbiological characteristics of ready-to-eat bologna
Antimikrobiyal maddelerin yemeğe hazır bologna tip sosisler fiziksel, kimyasal ve mikrobiyal özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 781483
  2. Yazar: AYÇA GEDİKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANDREW DOUGLAS CLARKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Missouri
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Yemeğe hazır et ürünlerinin kalite ve güvenliği laktat ve diasetatlar gibi antimikrobiyal ajanlar tarından değiştirilebilir. Bu proje Ional (%1.5,2.5, ve 3.5), Ional LC (% 1.5, 2.5, ve 3.5) ve Optiform SD4 (%2.5) antimikrobiyal maddelerin kontrol örneklere kıyasla vakum pakatlenen ve 4 derecede 112 güne kadar vitrin saklama koşullarında tutulan bologna sosislerinde seçilen fiziksel, kimyasal ve mikrobiyal karakteristik özelliklerine olan etkisi belirlenmiştir. Su aktivitesi, su tutma kapasitesi, pH, yağ, nem, pişirme verimi, toplam aerobik bakteri sayısı, küf ve maya sayısı, ve laktik asit bakteri sayıları, renk ve tekstür değerleri belirlenmiştir. Su tutma kapasitesi, pH ve tekstür değerleri uygulama grupları arasında istatisksel farklılık göstermektedir (P < 0.05). Optiform Sd4 ile formüle edilen bolognalar kontrol uygulamasından sonra en yüksek esneklik ve sertlik değerine sahip olup en yüksek delme değerine sahiptir. Su aktivitesi uygulama gruplarından etkilenmemiştir (P > 0.05). Ayrıca, uygulama günlerinin de su aktivitesine bir etkisi olmamıştır. Bunun dışında, L renk değeri uygulama gruplarından etkilenmiş ancak Hunter a ve b renk değerleri etkilenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Quality and safety of ready-to-eat meat products can be altered by antimicrobial agents such as lactates and diacetates. This project evaluated the effect of Ional (1.5%, 2.5%, 3.5%), Ional LC (1.5%, 2.5%, 3.5%) and Optiform SD4 (2.5%) compared to a control on selected physical, chemical and microbiological characteristics of ready-to-eat vacuum-packaged bologna slices stored less at than 40C for up to 112 days of retail display. Water activity (aw), expressible moisture (WHC), pH, fat and moisture content, cooking yield, texture profile analysis, puncture test, Hunter color values, total aerobic plate count (PCA), yeast and mold count (YM), and lactobacilli count (MRS) were evaluated. WHC, pH and texture profile parameters were significantly different (P0.05) between treatments. Furthermore, day of display had no significant affect on aw. L value was significantly different for treatments, but Hunter a and b values were not.