L'évolution de la Relation de L'usager avec L'information en Ligne sur L'ordinateur et Le Téléphone Portable en Turquie: Les Médias Traditionnels Face Aux Réseaux Sociaux
Türkiye'de Kullanıcı ile Bilgisayar ve Cep Telefonundaki Çevrimiçi Haber İlişkisinin Gelişimi: Geleneksel Medya Sosyal Medyaya Karşı
- Tez No: 781488
- Danışmanlar: PROF. DR. MICHAEL PALMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Université Sorbonne Nouvelle (Paris III)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Bu tezde, yeni teknolojilerin, altyapıların ve cihazların (telekomünikasyon, internet ve cep telefonu) gelişimiyle şekillenen dijital ortam kullanıcılarının deneyimleri analiz edilmektedir. Tezin amacı, yeni teknolojilerin bilgisayar ve akıllı telefon aracılığıyla habere ulaşan internet kullanıcılarının pratikleri üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Tez kapsamında yayıncılığın değişimi, telekomünikasyon pazarının gelişimi, Web sitesi ergonomisine uyarlanmış ara yüzlerin ortaya çıkışı ve akıllı telefonlar gibi yeni teknolojik cihazların yaygınlaşması nedeniyle internet üzerindeki günlük uygulamaların dönüşümü incelenmektedir. Görev gözlem yöntemi ile habere erişim sağlayan kullanıcıların deneyimlerinin gözlemlenmesi sağlanmıştır. Derinlemesine görüşme yöntemi ile gerçekleştirilen görüşmeler ile ise kullanıcıların haber ile ilişkilerinde süreç içerisinde dönüşen alışkanlıkları, öncelikleri ve beklentileri ortaya çıkarılmıştır. Bu kapsamda, tez bulgularına göre haberlerin dijitalleşmesi, akıllı telefonların gelişimi ve sosyal medyanın ilerleyişi kullanıcıların haber ile ilişkilerini önemli ölçüde şekillendirmektedir. Habere erişilen cihazlar ve dijital ortamlar kullanıcıların okuma biçimlerini ve davranışlarını dönüştürmektedir. Günümüzde çevrimiçi haber tüketim şekillerinin giderek daha fazla çeşitlilik göstermeye başladığı görülmektedir. Web sitelerinin ve mobil uygulamaların ara yüz ergonomisi, medya tercihlerinde önemli bir role sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the experiences of digital media users shaped by the development of new technologies, infrastructures, and devices (telecommunications, the internet, and mobile phones) are analyzed. The aim of the thesis is to reveal the effects of new technologies on the practices of internet users who access news via computers and smartphones. Within the scope of the thesis, the transformation of daily internet practices due to the change in broadcasting, the development of the telecommunications market, the emergence of interfaces adapted to website ergonomics, and the spread of new technological devices such as smartphones are examined. With the task observation method, the experiences of users accessing the news were observed. With in-depth interviews, the habits, priorities, and expectations of the users that have transformed over time in their relations with the news have been revealed. In this context, according to the findings of the thesis, the digitalization of news, the development of smartphones, and the progress of social media significantly shape users' relations with the news. The devices and digital media that access the news are transforming the reading styles and behaviors of the users. Today, it is seen that online news consumption patterns are starting to show more and more diversity. The interface ergonomics of websites and mobile applications have an essential role in media preferences.