Farklı güç tutuşur liflerden üretilen ipliklerin ve süprem örme kumaşların fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the physical properties of yarns and single jersey fabrics produced from different flammable fibers
  1. Tez No: 781508
  2. Yazar: DÖNDÜ YILMAZ ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN OZAN AVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma da güç tutuşur olarak piyasada üretilen aramid, paraaramid, modakrilik Q, C, E, Viskon Fr, Trevira.Cs gibi farklı lifler ile pamuk, Tencel A100, yün, Tencel Lf, Nylon filament gibi liflerin 24 farklı karışımından 2 farklı numarada iplik üretilmiştir. İpliklerin tüm fiziksel özellikleri (numara, büküm, düzgünsüzlük, tüylülük, mukavemet) standartlara uygun bir şekilde test edilerek incelenmiştir. Test sonuçları iki farklı numarada karşılaştırma yapılmış, düzgünsüzlük, tüylülük, mukavemet ve elastikiyet sonuçları lif tipine ve yüzdesine göre karşılaştırılarak yorumlanmıştır. Bu ipliklerden süprem örme kumaşları örülmüş ve kalınlık, sertlik, gramaj, ilmek yoğunluğu, hava geçirgenliği, güç tutuşurluk, LOI, patlatma mukavemetleri, su emicilik testleri yapılmıştır. Elde edilen kumaş test sonuçları iplik test sonuçlarıyla birlikte karşılaştırılarak bu değerlerin kumaş testlerine yansıması incelenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda meta-aramid ve para-aramid lifi içeren ipliklerin tüylülük değerlerinin yüksek olduğu tespit edilmiş olup, bu liflerin kullanıldığı kumaşların mukavemetlerinin arttığı gözlemlenmiştir. Yapısı itibari ile viskon fr içeren kumaşlarıın hava geçirgenliklerinin ve hidrofilite özelliklerinin yüksek olduğu gözlemlenirken, diğer sentetik liflerin aksine modakrilik E lifinin viskon Fr gibi hava geçirgenliğe etkisinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Tüm farklı karışım oranlarına sahip kumaşlara güç tutuşur testi uygunlanmış ve kumaşların tümümünün güç tutuşurluk sonuçları iyi çıkmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Güç Tutuşurluk, Meta Aramid, Para-Aramid, Modakrilik, Trevira.CS, Tencel A100, LOI
Özet (Çeviri)
In this study, different fibers which are produced and used as flame retardent fibers in the market such as meta aramid, para aramid, modacrylic Q, C, E, Viscose Fr, Trevira.Cs were utilized. With the usage of several flame retardant fibers, 24 different blends were created from fibers such as cotton, Tencel A100, wool, Tencel Lf, Nylon filament. Yarns with two different yarn counts were produced from these fiber blends. All physical properties of the yarns such as lineer density (Ne), twist, unevenness, hairiness, strength were tested and examined in accordance with the standards. The test results were compared in two different lineer density, and the results of unevenness, hairiness, strength and elasticity were compared according to fiber type and percentage. Single jersey fabrics were knitted from these yarns and thickness, hardness, fabric weight, number of tufts per inch, air permeability, flame retardancy, LOI, bursting strength, water absorbency tests were carried out. As a result of the study, it has been determined that the yarns containing metaaramid and paraaramid fibers have high hairness values, and it has been observed that the strength of the fabrics in which these fibers are used has increased. It is observed that the air permeability and hydrophilicity properties of fabrics containing viscose FR are high due to their structure. Unlike other synthetic fibers, it has been determined that modacrylic E fiber has a high effect on air permeability, such as viscose Fr. Flame retardant test was applied to all fabrics having different mixing ratios and all fabrics showed good flame retardancy results. KEYWORDS: Flame Retardant, Meta Aramid, Para-Aramid, Modacrylic, Trevira.CS, Tencel A100, LOI