Rutin hemodiyaliz ve periton diyalizi hastalarında monosit/hdl oranı karşılaştırılması
Comparison of monocyte/hdl ratio in routine hemodialysis and peritoneal dialysis patients
- Tez No: 781507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMNUNE SENA ULU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Kronik böbrek yetmezliği böbrek fonksiyonlarının kalıcı kaybı ile karakterize,tedavisinde RRT lerinin kullanıldığı, inflamasyon ve oksidatif stres ile seyreden bir süreçtir. RRT alan hastalarda inflamasyon kardiyovasküler mortalite ile yakın bir ilişki içerisindedir. Son dönemde MHO nın yeni bir inflamasyon belirteci olabileceği ve kardiyovasküler mortalite ile ilişkili olabileceği gösterilmiştir. Bu çalışmadaki amaç RRT olarak HD ve PD tedavisi alan hastalarda MHO nın karşılaştırlmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nefroloji Kliniğinde son dönem böbrek yetmezliği tanısı (SDBY) ile RRT alan 47 hasta dahil edildi. Hastalar HD tedavisi uygulanan ve PD uygulananlar olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Hastalardan en az 3 ay ara ile bakılan mutlak monosit sayısı ve HDL kolesterol ortalamaları alındı. MHO 2 grup arasında karşılaştırıldı. Verilerin analizinde İBM SPSS Statistics 22.0 (IBM Corp., NY, USA) paket programı kullanıldı. Tüm p değerleri çift yönlü olup p ≤ 0,05 olan değerler istatistiksel açıdan anlamlı kabul edildi. BULGULAR: Çalışmaya alınan hastaların demografik verileri incelendiğinde PD ve HD hastalarının medyan yaşları ve cinsiyet dağılımları benzerdi (p>0,05). HD ve PD hastalarında KBY etyolojisi açısından bir fark bulunmadı (p>0,05). Hastaların tam kan sayımları karşılaştırıldığında MCV HD grubunda anlamlı olarak yüksek bulundu. (p: 0,025). Diğer hemogram parametreleri her iki hasta grubunda benzer bulundu. Lipid parametreleri karşılaştırıldığında HDL kolesterol PD grubunda istatistiksel açıdan anlamlı şekilde yüksek bulundu (p: 0,036). Diğer lipid parametreleri arasında anlamlı bir farklılık görülmedi. Monosit/HDL kolesterol oranı HD hastalarında istatistiksel açıdan anlamlı şekilde yüksek bulundu (p: 0,028 ). SONUÇ: HD hastalarında PD hastalarına göre monosit/HDL-kolesterol oranı anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Klasik ateroskleroz risk faktörlerinin benzer olduğu iki grup arasında MHO nın farklı bulunması bu parametrenin ateroskleroz gelişimi ve progresyonuna katkıda bulunabileceği düşünüldü.Bu çalışma RRT leri arasında MHO nın karşılaştıran ilk literatür çalışması olması nedeni ile önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVES: Chronic renal failure is a process which is characterized by permanent loss of renal functions, followed by inflammation and oxidative stress and treated with RRT. Inflammation and cardiovascular mortality are in close relationship in patients who received RRT. Recently MHO is shown to be a new possible marker of inflammation with a possible relation with cardiovascular mortality. Aim of this study is to compare the MHO in patients who received HD or PD as RRT. MATERIALS AND METHODS: 47 end-stage renal failure patients, who were treated with RRT at Nephrology Clinics of Afyon Kocatepe University Medical Faculty Hospital, were enrolled in this study. Patients were divided into two groups according to their treatment modalities as HD or PD. Absolute monocyte counts and mean HDL cholesterol levels of the patients were collected with a minimal interval of 3 months. MHO was compared within two groups. IBM SPSS Statistics 22.0 (IBM Corp. NY. USA) was used in the analysis of the data. All p values were two-way, and values equal or less than 0.05 (p0.05). There was no significance regarding the etiology of end-stage renal failure in patients at HD and PD groups (p>0.05). When complete blood counts of the patients were compared to each group MCV was found to be significantly higher in HD group (p=0.025). Other complete blood count parameters were found to be similar. When lip parameters were compared HDL cholesterol was found to be significantly higher in PD group (p=0.036). Regarding other lipid parameters no difference was observed. Monocyte/HDL cholesterol ratio in HD patients was significantly higher in HD patients (p=0.028). RESULTS: Monocyte/HDL cholesterol ratio was found to be significantly higher in HD patients compared to PD group. Finding a difference in MHO between two similar groups regarding classical atherosclerosis risk factors, showed a possible contribution of this parameter to atherosclerosis formation and progression. This study is important to be the first in the literature to have the comparison of MHO in RRT's.