Conservation of modern housing buildings: Early Republican row apartment-blocks in Ulus, Ankara
Modern apartman yapılarının korunması ve kullanımlarının devamı: Ankara, Ulus Mevsim Caddesi üzerinden bir vaka çalışması
- Tez No: 781530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR AYKAÇ LEIDHOLM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Modern konut mirasının korunması ve uyarlanabilir (yeniden) kullanımı, son yıllarda kültürel mirasın korunması alanında önemli bir konu olmuştur. Bununla birlikte, modern konut mirasının korunmasına yönelik mevcut uygulamalar, modern kentsel dokuyu oluşturan apartman bloklarını göz ardı ederek, esas olarak bireysel yapılara odaklanmaktadır. Modern konut mirasının korunmasına yönelik teorik ve uygulamalı çalışmalar olmakla birlikte, bu miras yapıları genellikle turistik veya kültürel tesislere dönüştürülmektedir. Bu nedenle, uygulamada kentin dinamikleri ve konut imkanları da dahil olmak üzere yaşayanların ihtiyaçları dikkate alınmamaktadır. Benzer şekilde Türkiye'de de modern konut mirasının korunması, zamanın ihtiyaçlarına yönelik kısa vadeli çözümler olarak bireysel odaklı yapılmakta ve genel yaklaşım bunların turistik, ticari veya kültürel tesisler olarak yeniden kullanılması yönündedir. Anafartalar Caddesi ve çevresi, erken Cumhuriyet döneminden kalma çok sayıda apartmandan oluşan Ankara'nın önemli bir konut ve ticaret bölgesidir. Ancak zamanla konut dokusunu oluşturan bu apartmanlar parçalı ve tekil müdahalelerle giderek tahrip olmuştur. Anafartalar Caddesi için şu anda bir sokak sağlıklaştırma projesi olmasına rağmen, bu proje sadece sokağı çevreleyen yapıların cephelerine odaklanmaktadır. Bu tez, Anafartalar ve Konya caddelerinin kesişiminde, Mevsim Caddesi boyunca yer alan Erken Cumhuriyet apartman grubuna odaklanmaktadır. Bu yapı grubu için alanın güncel dinamiklerine ve yaşayanların ihtiyaçlarına cevap verecek koruma ve uyarlanabilir kullanım ilkeleri geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu esaslardan hareketle, farklı kullanıcı grupları için binaların özgün işlevlerinde, apartman olarak kullanımlarının devamına yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Conservation of modern residential heritage has been a major topic in the field of heritage conservation in recent decades. The current practice of modern residential heritage conservation, however, mainly focuses individual structures, overlooking apartment blocks forming the modern urban tissue. Although there are theoretical and practical studies on the conservation of modern residential heritage, these heritage buildings are converted into touristic or cultural facilities. Thus, the dynamics of the city and the needs of inhabitants including housing opportunities are not taken into consideration in practice. Similarly, in Turkey, conservation of modern residential heritage is made individually as short-term solutions to the needs of time and general approach is to reuse them as touristic, commercial, or cultural facilities. Anafartalar Street and its surrounding is an important residential and commercial area of early Republican Ankara, which still comprises of many apartment buildings from the early Republican period. In time, however, these apartment buildings which formed the residential texture of the area have been gradually damaged due to fragmented and isolated interventions. Although there is a street rehabilitation project for the Anafartalar Street at present, this project only focuses on the facades of the structures framing the street. This thesis focuses on a group of Early-Republican apartments along Mevsim Street at the intersection of Anafartalar and Konya streets. It aims to develop conservation and adaptive-use principles for this group of buildings that will respond to the current dynamics of the area and the needs of the inhabitants. Based on these principles, proposals are developed for the buildings for the continuation of their uses as apartment buildings for different user groups.