Öğretmenlerin psikolojik danışma ve rehberlik faaliyetlerine yönelik tutumlarının açıklanmasında mesleki profesyonelliklerinin rolü
The role of teachers' occupational professionalism in explaining their attitudes towards the activities of psychological counceling and guidance
  1. Tez No: 781531
  2. Yazar: MUHAMMET ÖZYANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH CAMADAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada, öğretmenlerin psikolojik danışma ve rehberlik faaliyetlerine yönelik tutumlarının açıklanmasında mesleki profesyonelliklerinin rolü incelenmiştir. Bunun yanında, öğretmenlerin mesleki profesyonelliklerinin ve psikolojik danışma ve rehberlik faaliyetlerine yönelik tutumlarının demografik özelliklerine göre anlamlı şekilde farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Bu araştırma nicel araştırma yaklaşımı çerçevesinde ilişkisel tarama modeline dayalı olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Rize il merkezi ve ilçelerindeki resmi temel eğitim ve ortaöğretim kurumlarında görev yapan ve kolay örnekleme yöntemi ile seçilen 212 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın verilerinin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Faaliyetlerine Yönelik Öğretmen Tutumları Ölçeği ve Öğretmenlerin Mesleki Profesyonellikleri Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS programı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin mesleki profesyonelliklerinin yüksek seviyede olduğu, rehberlik ve psikolojik danışma faaliyetlerine yönelik olumlu tutumlarının ise çok yüksek seviyede olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin profesyonelliklerinde cinsiyet, eğitim durumu, çalışılan kurum ve kıdeme göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Öğretmenlerin rehberlik ve psikolojik danışma faaliyetlerine yönelik tutumlarında ise cinsiyet ve eğitim durumuna göre göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Öğretmenlerin mesleki profesyonelliklerinin psikolojik danışma ve rehberlik faaliyetlerine yönelik tutumlarını olumlu yönde ve anlamlı şekilde açıkladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the role of teachers' occupational professionalism in explaining their attitudes towards the activities of psychological counceling and guidance was examined. In addition, it was investigated whether the professionalism of teachers and their attitudes towards psychological counseling and guidance activities differ significantly according to their demographic characteristics. This research was designed based on the relational survey model within the framework of the quantitative research approach. It consists of 212 teachers who work in official basic education and secondary education institutions in their districts and are selected by easy sampling method. Personal Information Form, Teacher Attitudes Towards Guidance and Psychological Counseling Activities Scale and Teachers' Professional Professionalism Scale were used to collect the data of the study. The analysis of the data was carried out with the SPSS program. As a result of the research, it has been determined that the professional professionalism of the teachers is at a high level and their positive attitudes towards guidance and psychological counseling activities are at a very high level. Significant differences were found in the professionalism of teachers according to gender, educational status, institution and seniority. Significant differences were found in teachers' attitudes towards guidance and counseling activities according to gender and educational status. It was concluded that the professional professionalism of the teachers explained their attitudes towards psychological counseling and guidance activities in a positive and meaningful way.