Sekizinci sınıf öğrencilerinde kareköklü ifadelerde sayı hissi ve matematik başarısı arasındaki ilişki
The relationship between eighth grade student's number sense and achievement related to square root number
- Tez No: 781535
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP EKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı sekizinci sınıf öğrencilerinin kareköklü ifadeler konusundaki sayı hissi düzeylerini belirlemek ve sayı hissi düzeyleri, matematik başarıları ile sayı hissine yönelik özyeterlilik inançları arasındaki ilişkiyi incelemektir. İlişkisel tarama modeli kullanılan araştırma, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında, Muğla ili Marmaris ilçesinde, 115 sekizinci sınıf öğrencisi ile yapılmıştır. Araştırmadaki veri toplama araçları; araştırmacı tarafından geliştirilen Kareköklü İfadelere Yönelik Başarı Testi, Soyuk (2018) tarafından geliştirilen Kareköklü İfadelere Yönelik Sayı Hissi Ölçeği ve Alkaş Ulusoy (2017) tarafından geliştirilen Sayı Hissine Yönelik Özyeterlilik Ölçeğidir. Kareköklü ifadelere yönelik sayı hissi düzeyleri ve kareköklü ifadelere yönelik başarı düzeyleri için betimsel istatistik ve frekans analizi, kareköklü ifadelere yönelik sayı hissi düzeyleri, kareköklü ifadelere yönelik başarıları ve sayı hissine yönelik özyeterlilik inançları arasındaki ilişkiye bakmak için Pearson korelasyonu ve basit lineer regresyon kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda; sekizinci sınıf öğrencilerinin kareköklü ifadelere yönelik sayı hissi düzeyleri oldukça düşük çıkmıştır. Öğrencilerin çözümlerinde kural temelli bir yaklaşım sergiledikleri belirlenmiştir. Sayı hissi bileşenlerinden“yapılan işlemlerin işleme etkisi ve anlamını bilme”bileşeni en düşük ortalamaya sahip bileşen;“ölçme işleminde bir noktayı referans alma”bileşeni ise en yüksek ortalamaya sahip bileşen olmuştur. Kareköklü ifadelere yönelik başarı seviyeleri orta düzeydedir. Sekizinci sınıf öğrencilerinin sayı hissine yönelik özyeterlilikleri oldukça yüksek çıkmıştır. Kareköklü ifadelere yönelik sayı hissi düzeyleri ile kareköklü ifadelere yönelik başarı düzeyleri arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the number sense levels of eighth grade students on the subject of square root expressions and to examine the relationship between number sense levels, mathematics achievement and self-efficacy beliefs based on number sense. The research, using the relational scanning model, was conducted with 115 eighth grade students in the town of Marmaris in Muğla province in the 2021-2022 Academic Year. Data collection tools in research; Achievement Test based on Square Root Expressions developed by the researcher, Number Sense Scale based on Square Root Expressions developed by Soyuk (2018), and Self-Efficacy Scale based on Number Sense developed by Alkaş Ulusoy (2017). Descriptive statistics and frequency analysis were used for number sense levels based on square root expressions and success levels based on square root expressions. Pearson correlation and simple linear regression were used to look at the relationship between number sense levels based on square root expressions, achievements based on square root expressions, and self-efficacy beliefs based on number sense. As a result of the research; Eighth grade students' number sense levels based on square root expressions were found quite low. It was determined that the students exhibited a rule-based approach in their solutions. Among the number sense components, the component“knowing the processing effect and meaning of the operations performed”has the lowest mean; The component“referencing a point in the measurement process”was the component with the highest average. Achievement levels based on square root expressions are moderate. Eighth grade students' self-efficacy based on number sense was found quite high. A moderately significant positive correlation was found between the level of sense of number based on square root expressions and the level of success for expressions with square roots.