Türkiye'nin kadastro 2014 performansının analizi
Analysis of Turkey's cadastre 2014 performance
- Tez No: 781537
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL ABİDİN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Mühendislik Bilimleri, Geodesy and Photogrammetry, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Zaman içerisindeki değişimler ile birlikte geleneksel kadastrodan çok amaçlı kadastroya geçiş gereksinimi ortaya çıkmıştır. Bunun için birçok organizasyon bünyesinde tartışılmaya başlanmış ve sonuç olarak geleceğin kadastral sistemlerini ele alan bir rapor hazırlanmıştır. Bu gelişmelerin ışığında Uluslararası Haritacılar Birliği'nin (FIG) alt komisyonu olan 7. Komisyonu tarafından 1998 yılında ilan edilen Kadastro 2014 ise geleceğin kadastrosunu tarif eden önemli ve dikkat çekici bir vizyon çalışmasıdır. Vizyonda kadastral verilerin yönetimine dair yeni bir yaklaşım getirilmiştir. Küreselleşen dünyada birçok ülke sürdürülebilir kalkınma arayışındadır. Bu yapı için de gerekli temel bileşenler; arazi ve mülkiyet kavramları ile bunların etkin yönetimidir. Kadastro 2014 Vizyonu, arazi yönetiminin temelini oluşturan bu bileşenlerin sürdürülebilir bir şekilde yönetilebilmesi için ülkelere önemli bir fırsat sunmaktadır. Vizyon kapsamında sürdürülebilir arazi yönetimi için Türkiye'de Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) birçok çalışma ve proje yapmaktadır. Bu çalışma ile birlikte Türkiye'nin Kadastro 2014 Vizyonu performansının SWOT tekniği ile analiz edilmesi amaçlanmıştır. Bunun için TKGM'nin 2014 yılına kadar yapmış olduğu çalışmalar; hukuki, teknik ve kurumsal açıdan değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme ile birlikte mevcut yapının güçlü ve zayıf yönleri ortaya konularak; dış çevreden kaynaklı fırsatlar ve tehditler belirlenmiştir. Yapılan analiz sonucunda Kadastro 2014 Vizyonunda yer alan ilkelerin uygulanabilmesi ve gerekli kurumsal politikaların oluşturulabilmesi için çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the changes in time, the need to switch from the traditional cadastre to the multi-purpose cadastre has emerged. For this purpose, it has started to be discussed within many organizations and as a result, a report has been prepared that deals with the cadastral systems of the future. In the light of these developments, the 7th Amendment, which is the sub-commission of the International Union of Surveyors (FIG). Cadastre 2014, announced by the Commission in 1998, is an important and remarkable vision study that describes the cadastre of the future. In the vision, a new approach to the management of cadastral data has been introduced. In the globalizing world, many countries are seeking sustainable development. The basic components required for this structure are; land and property concepts and their effective management. The Cadastre Vision 2014 provides countries with an important opportunity to manage these components, which form the basis of land management, in a sustainable manner. Within the scope of the vision, the General Directorate of Land Registry and Cadastre (TKGM) in Turkey carries out many studies and projects for sustainable land management. With this study, it is aimed to analyze Turkey's Cadastre 2014 Vision performance with SWOT technique. For this purpose, the studies carried out by TKGM until 2014; legal, technical and institutional aspects. With this evaluation, the strengths and weaknesses of the current structure are revealed; opportunities and threats arising from the external environment have been identified. As a result of the analysis, various suggestions were made in order to implement the principles in the Cadastre 2014 Vision and to create the necessary institutional policies.