İnsan osteoartritik kondrosit kültüründe terapötik ultrasonun hücre proliferasyonu ve proinflamatuar interlökin seviyeleri üzerine etkileri
The effects of therapeutic ultrasound on cell proliferation and pro-inflammatory cytokine levels in human osteoarthritic chondrocyte culture
  1. Tez No: 781559
  2. Yazar: AHMET ÇAĞDAŞ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TOKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, insan osteoartritik kondrosit hücrelerine terapötik ultrason tedavisinin sürekli ve kesikli modda verilmesi ile hücre prolifreasyonu ile pro-inflamatuar sitokin seviyelerinin üzerine etkilerini incelemekti. Gereç ve Yöntem: Çalışmada insan kaynaklı osteoartritik kondrosit hücreleri (HC-OA 402OA-05a) kullanıldı. Hücreler uygun besi yerinde çoğaltıldıktan sonra tedaviler için uygun kültür kaplarına ekildi. Kültür kapları gruplandırılarak 10 gün boyunca günde 10 dk, 0.1 W/cm2, 1 MHz yoğunluk ve frekansta sürekli, kesikli ve kapalı modda ultrason tedavisi verildi. Tedaviler sonrasında MTT testi ile canlılık ve proliferasyon, total protein ölçümü ve ELISA yöntemi ile protein başına düşen interlökin seviyeleri belirlendi. Mikroskobik analiz ile de hücreler günlük olarak fotoğraflandı. Bulgular: Tedaviler sonrasında sürekli ve kesikli tedavi grubu arasında anlamlı fark olmaksızın sürekli ve kesikli ultrason grubunda anlamlı derece canlılık artmış ve bu sonucu proliferasyon açısından da yorumlamak mümkündür. Aynı şekilde IL-1β, TNF-α, IL-6 düzeyleri açısından sürekli ve kesikli tedavi grupları arasında anlamlı derecede fark olmaksızın her iki grupta da kontrol grubuna göre azalma mevcuttur ve bu sonuç ise istatistiksel olarak anlam ifade etmektedir. IL-17 ve IL-32 seviyeleri için ise sürekli ve kesikli tedavi gruplarının kontrole göre bu pro-inflamatuar sitokinleri azalttığı ancak istatistiksel bağlamda anlam ifade etmediği sonucuna varılmıştır. Sonuç: Çalışmamızda 0.1 W/cm2, 1 MHz yoğunluk ve frekansta terapötik ultrasonun hücre proliferasyonunu uyarıp pro-inflamatuar sitokin düzeylerini azalttığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to examine the effects of therapeutic ultrasound treatment on human osteoarthritic chondrocyte cells in continuous and pulsed mode on cell proliferation and pro-inflammatory cytokine levels. Materials and Methods: Human osteoarthritic chondrocyte cells (HC-OA 402OA-05a) were used in the study. After the cells were grown in the suitable growth medium, they were planted in appropriate culture dishes for treatments. The culture dishes were grouped and ultrasound treatment was given in continuous, intermittent and closed mode at an intensity and frequency of 0.1 W/cm2, 1 MHz, for 10 minutes a day for 10 days. After the treatments, viability and proliferation by MTT test, total protein measurement and interleukin levels per protein were determined by ELISA method. Cells were photographed daily with microscopic analysis. Results: After the treatments, there was no significant difference between the continuous and intermittent treatment groups, and there was a significant increase in vitality in the continuous and intermittent ultrasound group, and it is possible to interpret this result in terms of proliferation. Likewise, there was a statistically significant decrease in IL-1β, TNF-α, IL-6 levels in both continuous and pulsed treatment groups compared to the control group, with no significant difference between the continuous and pulsed treatment groups. For IL-17 and IL-32 levels, it was concluded that continuous and intermittent treatment groups decreased these pro-inflammatory cytokines compared to the control, but it was not statistically significant. Conclusion: In our study, it was concluded that therapeutic ultrasound at 0.1 W/cm2, 1 MHz intensity and frequency stimulates cell proliferation and reduces pro-inflammatory cytokine levels.