Gebelikte core kas fonksiyonlarındaki değişimin incelenmesi
Investigation of core muscle function alterations in pregnancy
- Tez No: 781558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÇELİKER TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geriatrik Fizyoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmamızın amacı, gebelikte kor kas fonksiyonlarındaki değişimi incelemektir. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları Doğum Anabilim Dalında gebe polikliniğine antenatal kontrollere gelen ve örnekleme dahil etme kriterlerine uygun 67 primigravida gebe katıldı. Gebelik sırasındaki kor kas fonksiyonunu değerlendirmek için yüzeyel elektromiyografi (EMG), noninvaziv 2D/3D ultrasonografi (USG) ve solunum fonksiyon testi yapıldı. Solunum kas kuvvetleri maksimum ekspiratuar basınç (MEP) ve maksimum inspiratuar basınç (MİP) ölçümleri ile belirlendi. İkinci ve üçüncü trimesterlerde değişimi gösterebilmek için Mann-Whitney U testi, ilişkiyi saptamak için ise Spearman korelasyonu ile analizi yapılmıştır. Anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir. Üçüncü trimesterde kor kaslarının tümünde EMG parametrelerinde artış gözlemlenmiştir (p>0.005). Üçüncü trimesterde eksternal oblik ve internal oblik USG ile ölçülen kas kalınlık değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı miktarda azalma gözlemlenirken, diastazis recti artmıştır. Pelvik taban ve diğer kasların USG verilerinde anlamlı değişimler olmamıştır. Solunum fonksiyon testi ve MİP-MEP değerlerinde ikinci ve üçüncü trimester arasında fark saptanmamıştır. Çalışmamızda hem trimesterlere göre hem de tüm gebeleri birlikte değerlendirdiğimizde tüm kor kasları ve pelvik taban kasları arasında hem EMG hem de USG ile değerlendirilen verilerde ilişki saptanmamıştır (p>0.005). Kadınlarda kor kasları arasındaki koaktivasyon ilişkisi gebelikte ortadan kalkabilir. Gebelikte trimester ilerledikçe kor kaslarında kalınlık olarak azalma, kas aktivitesi olarak artış görülebilmektedir. Fakat daha fazla sayıda çalışma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine the changes in core muscle functions during pregnancy. 67 primigravida pregnant women who came to the obstetrics outpatient clinic of Dokuz Eylul University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology for antenatal check-ups and who met the inclusion criteria in the sampling participated. Superficial electromyography (EMG), noninvasive 2D/3D ultrasonography (USG) and pulmonary function test were performed to evaluate core muscle function during pregnancy. Respiratory muscle strength was determined by maximum expiratory pressure (MEP) and maximum inspiratory pressure (MIP) measurements. Mann-Whitney U test was used to show the change in the 2nd and 3rd trimesters, and Spearman correlation was used to determine the relationship. The significance level was accepted as 0.05. An increase in EMG parameters was observed in all core muscles in the third trimester (p>0.005). While the muscle thickness values measured by external oblique and internal oblique USG decreased in a statistically significant amount in the third trimester, diastasis recti increased. There were no significant changes in USG data of the pelvic floor and other muscles. There was no difference between the 2nd and 3rd trimesters in pulmonary function test and MIP-MEP values. In our study, when we evaluated both trimesters and all pregnant women together, no correlation was found between all core muscles and pelvic floor muscles in the data evaluated with both EMG and USG(p>0.005). The coactivation relationship between core muscles in women disappears during pregnancy. As the trimester progresses during pregnancy, a decrease in thickness and an increase in muscle activity can be observed in the core muscles. But more research needs to be done.