Jinekolojik onkoloji cerrahisi geçiren hastaların preoperatif ve postoperatif ürojinekolojik semptomlarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of preoperative and postoperative urogynecological symptoms of patients who undergone gynecological oncology surgery
- Tez No: 781586
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÜNGÖRDÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Jinekolojik kanser tedavisi pelvik taban disfonksiyonlarına yol açma potansiyeline sahip çoklu tedavi yöntemlerini (radikal cerrahi, pelvik radyasyon ve sistemik kemoterapi) içerir. Jinekolojik kanser için cerrahi müdahaleden sonra sık görülen bir komplikasyon alt üriner sistem semptomlarıdır. Bizim bu çalışmada amacımız endometrium kanseri ve erken evre over kanseri cerrahisi geçiren hastalarla, benign sebeplerle histerektomi yapılan hastalara uygulanmış olan Ürogenital Stres Envanteri-6 (UDI-6), İnkontinans Etki Anketi-7 (IIQ-7) ve Uluslararası İnkontinans Konsültasyon Sorgulama Anketi-Kısa Form (ICIQ – SF) anketleriyle geçirilen operasyonun üriner inkontinansa ve günlük hayata etkilerini değerlendirmektir. Çalışmamıza toplam 100 hasta dahil edildi (50 malign tanılı hasta grubu; çalışma grubu, 50 benign hasta grubu: kontrol grubu). Preoperatif dönemde yapılan IIQ7, UDI6 ve ICIQ-SF skorları arasında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı görüldü. Postoperatif 1. Ay ve 12. Ayda yapılan anket skorlarının tümünde gruplar arasında anlamlı fark olduğu görüldü. Çalışma grubunda IIQ7, UDI6 ve ICIQ-SF skorlarında anlamlı olarak artış görülürken, kontrol grubunda anlamlı bir fark olmadığı görüldü. Çalışma grubunda postoperatif dönemde 15 (%43.2) hastada inkontinans tanısı konulurken kontrol grubunda 4 (%21.1) olguda inkontinans tanısı almıştır. Çok değişkenli varyans analizinde malign endikasyon nedeniyle cerrahi işlem yapılması bağımsız bir risk faktörü olduğu bulunmuştur. (HR:5.35, %95 CI. 1.2 -23.5; P:0.02) Sonuç olarak, malign endikasyonlar nedeniyle cerrahi evreleme uygulanacak tüm hastalarda genitoüriner sistem değerlendirilmesi yapılıp tüm hastalar postoperatif dönemde inkontinans açısından yaşam kalitesinin sorgulanması gerektiği akılda tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Gynecological cancer treatment includes multiple treatment modalities (radical surgery, pelvic radiation, and systemic chemotherapy) that have the potential to cause pelvic floor dysfunction. A common complication after surgery for gynecological cancer is lower urinary tract symptoms. Our aim in this study is to evaluate the effects of the operation on urinary incontinence and daily life with the Urogenital Distress Inventory-6 (UDI-6), Incontinence Impact Questionnaire-7 (IIQ-7) and International Consultation on Incontinence Questionnaire-Short Form (ICIQ-SF), which were applied to patients who had undergone endometrial cancer and early stage ovarian cancer surgery and to patients who had undergone hysterectomy for benign reasons. A total of 100 patients were included in our study (50 patients with malignant diagnosis; study group, 50 benign patient group: control group). It was observed that there was no statistically significant difference between the groups in the IIQ7, UDI6 and ICIQ-SF scores made in the preoperative period. It was observed that there was a significant difference between the groups in all questionnaire scores made at the 1st month and 12th month postoperatively. While there was a significant increase in IIQ7, UDI6 and ICIQ-SF scores in the study group, there was no significant difference in the control group. In the study group, incontinence was diagnosed in 15 (43.2%) patients in the postoperative period, while incontinence was diagnosed in 4 (21.1%) patients in the control group. In multivariate analysis of variance, surgical procedure due to malignant indication was found to be an independent risk factor. (HR:5.35, 95% CI. 1.2 -23.5; P:0.02) In conclusion, it should be kept in mind that genitourinary system should be evaluated in all patients who will undergo surgical staging due to malignant indications, and the quality of life of all patients should be questioned in terms of incontinence in the postoperative period.