Otistik bozukluğu olan çocukların yemek zamanı davranışlarının ebeveyn tükenmişliği üzerine etkisi
The effect of mealtime behaviors of autistic children on parental burnout
- Tez No: 781598
- Danışmanlar: PROF. DR. BENGÜ ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Otistik bozukluğu olan çocuklarda beslenme davranışının aile ve çocuklar üzerinde birçok etkisi bulunmaktadır. Beslenme sırasındaki davranış bozuklukları çocuğun gelişimini yavaşlatabilir, hayati tehlike yaratabilir ve ebeveynler üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilir. Bu araştırmanın amacı; otistik bozukluğu olan çocukların yemek zamanı davranışlarının ebeveyn tükenmişliği üzerine etkisinin incelenmesidir. Kesitsel tipte planlanan çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 151 otistik bozukluğu olan çocuğun ebeveyni alınmıştır. Araştırmanın evrenini, Denizli ili Merkezefendi ve Pamukkale ilçesinde Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde eğitim gören otistik bozukluğu olan çocukların ebeveynleri oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında“Ebeveynleri Tanımlayıcı Bilgi Formu”,“Otizm Öğün Davranış Kısa Ölçeği (BAMBI)”ve“Ebeveyn Tükenmişliği Değerlendirmesi (PBA)”kullanılmıştır. Verilerin analizi Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 24.0 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Eating behavior in children with autism has many effects on families and children. Behavioral disorders during eating can slow down the development of the child, be life-threatening, and have negative effects on parents. This research was conducted to examine the effect of mealtime behaviors of children with autistic disorders on parental burnout. This cross-sectional study included parents of 151 children with autism who met the inclusion criteria. The population of the study consisted of the parents of children with autism who were educated in institutions affiliated with the Denizli Provincial Directorate of National Education in Merkezefendi and Pamukkale Districts of Denizli Province. Data collection tools included a“Parents Descriptive Information Form,”the“Brief Autism Mealtime Behavior Inventory (BAMBI),”and the“Parental Burnout Assessment (PBA).”Data were analyzed on the SPSS 24.0 software package.