Refik Halid Karay'ın Peyam-Sabah gazetesindeki (686-11116/896-11327) yazıları üzerine bir araştırma
A research upon Refik Halid Karay's articles in Peyam-Sabah journal (686-11116/896-11327)
  1. Tez No: 781627
  2. Yazar: SİNAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 377
Özet
1 Ocak 1920 tarihinde yayın hayatına başlayan Peyam-Sabah gazetesi 14 Eylül 1920 tarihine kadar yayın hayatını sürdürmüştür. Millî Mücadele aleyhtarlığı ile ön plana çıkan gazetenin yazarlarından biri de Refik Halid Karay'dır. Çalışmamızda, 2 Teşrînisânî 1920 (686-11116) ile 31 Mayıs 1921(896-11327) tarihleri arasında Peyam-Sabah gazetesinde yayımlanan ve Refik Halid Karay'a ait olduğu tespit edilen metinler orijinal dili korunarak Arap harflerinden Latin harflerine aktarılmıştır. Giriş hariç üç bölümden oluşan çalışmamızın ilk bölümünde metinler“Toplumsal, Sosyal ve Siyası Yazılar Hakkında”ve“Kültürel ve Edebi Yazılar Hakkında”başlıkları altında değerlendirilmiştir. İkinci bölümde çalışmamızda incelediğimiz metinler; kronolojik, alfabetik ve yazarın kullandığı imzaya göre liste ve tablo halinde verilmiştir. Üçüncü bölümde Karay'ın Peyam-Sabah gazetesinde yayımlanan ancak Latin harflerine aktarılmayan metinler günümüz harflerine aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Peyam-Sabah newspaper, which started its publishing career on January 1, 1920, continued its career until September 14, 1920. Refik Halid Karay is one of the authors of the newspaper, which stands out with its opposition to the National Struggle. In our survey, the texts that were published in the Peyam-Sabah newspaper between 2 November 1920 (686-11116) and 31 May 1921 (896-11327) and which were determined to belong to Refik Halid Karay were transferred from Arabic letters to Latin letters by preserving their original language. In the first chapter of our survey, which consists of three sections except the introduction, the texts were evaluated under the titles of“About Social, Social and Political Articles”and“About Cultural and Literary Articles”. The texts we analysed in our survey in the second chapter are listed and tabularized; chronologically, alphabetically and according to the signature used by the author. In the third chapter, the texts published in Peyam-Sabah newspaper by Karay but not translated into Latin letters were transferred to today's letters.