Doğu Karadeniz Bölgesi akarsularında sediment taşınım formüllerinin karşılaştırılması
Comparison of sediment transport formulae in the Eastern Black Sea streams
- Tez No: 78164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER YÜKSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Akarsularda sediment taşımını konusunda güvenilir tahminlerin elde edilmesi giderek daha büyük bir önem kazanmaktadır. Taşınıma etki eden faktörler tek ve standart özellik taşımadığından çeşitli bölgelerde değişik metotlar kullanılarak çalışmalar sürdürülmüştür. Bunlarla ilgili birçok çalışma formüle edilerek Literatüre geçmiştir. Bu çalışmada Doğu Karadeniz Bölgesinde bulunan ve DSİ ve EİE tarafından sediment ölçümü yapılan 7 akarsuyun verileri kullanılarak Literatürde önerilen 7 formülün bu verilere uygunluğu araştırılmıştır. Çalışma; altı bölümden ve eklerden oluşmaktadır.. Birinci bölümde sediment taşınımı hakkında genel bilgiler verilmiştir.. İkinci bölümde, yapılan çalışmalar açıklanmış ve formüllerle ilgili açıklamalar yapılmıştır.. Üçüncü bölümde çalışmalardan elde edilen bulgular sunulmuştur.. Dördüncü bölümde elde edilen bulgular incelenerek, hangi formüllerin hangi şartlar altında daha iyi sonuçlar verdiği incelenmiştir.. Beşinci bölümde, bu çalışmadan elde edilen sonuçlar verilmiştir.. Altıncı bölümde, konu ile ilgili bazı öneriler sunulmuştur.. Ekler bölümünde, taşınım debisi hesaplan ile ilgili tablo ve şekiller verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Sediment Taşınım Formülleri, Bölgesel Analiz, Karşılaştırma.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is very important to obtain reliable predictions on the sediment transport of fluvial streams. Since the factors that affect the transport are not standart factors, various kinds of studies are performed and are given in literature. In this study, by employing the sediment data of 7 streams in the Eastern Black Sea Region, the reliability of 7 transport formulae was researched. The study concludes six chapters and an appendix. In the first chapter, general knowledge about sediment transport is given. In the second chapter, the performed studies are explained and some explanations about the used formulae are presented. In the third chapter, the results of the study are given. In the fourth chapter, by using the results, it was researched which formula give better results under which conditions. In the fifth chapter, the conclusions of the study are presented. In the sixth chapter, some recommendations are given. In the appendix, various tables and figures related to transport discharges are given. Key Words : Sediment Transport Formulae, Regional Analysis, Comparison. VI