Die Grundbuchfähigkeit der Gesellschaft bürgerlichen Rechts- die gesetzliche Regelung in §§ 899a BGB, 47 Abs. 2 GBO und aktuelle Probleme
Adi şirketin topu siciline kaydedilebilirliği-§§ 899a bgb, 47 abs. 2 bgo yasal düzenlemeleri ve güncel problemler
- Tez No: 781643
- Danışmanlar: PROF. DR. JAN THIESSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Almanca
- Üniversite: Eberhard-Karls-Universität Tübingen
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Medeni Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Söz konusu çalışma adi şirketin tapu siciline kaydedilebilirliğini ele almaktadır. Adi şirketin yalnızca şirket adı altında tapu siciline kaydedilebileceği Alman Federal Mahkemesi'nin 2008 yılında vermiş olduğu kararda açıkça belirtilmiştir. Şu an bir adi şirketin diğer adi şirketlerden nasıl ayrılacağı ve şirket ortaklarının temsil yetkilerinin tespiti sorunludur. Adi şirketin hak kazanma ve tapu siciline kaydedilebilmesinden kaynaklı problemler adi şirket için özel bir sicil oluşturulması ile güvenli bir şekilde çözülebilir, ancak henüz kanun koyucu tarafından adi şirkete özel bir sicil oluşturmamıştır. Çalışmanın ağırlık noktasını § 899a BGB,§ 47 Abs. 2 GBO maddeleri ve bu maddelerin düzenlemesinden kaynaklanan güncel sorunlar oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the registrability of an ordinary company in the land registry. The 2008 judgement of the German Federal Court clearly states that an ordinary company can only be registered in the land registry under the company name. Currently, it is problematic how to distinguish an ordinary company from other ordinary companies and how to determine the powers of representation of the shareholders. The problems arising from the entitlement and registration of the ordinary company in the land registry can be safely solved by establishing a special register for the ordinary company, but a special register for the ordinary company has not yet been established by the legislator. The focus of this study is on § 899a BGB, § 47 Abs. 2 GBO and the current problems arising from the regulation of these articles.