Dijital ve basılı medyadaki kadına yönelik şiddet haberlerinin incelenmesi
Investigation of news on violence against women in digital and printed media
  1. Tez No: 781644
  2. Yazar: MERVE TUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDAN BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kadını kontrol eden bir mekanizma olarak karşımıza çıkan şiddet, çoğunlukla aile içinden kaynaklanan bir durumdur. Fakat toplumsal kurumlar da eril bir yaklaşımla kadınları baskı altına almaktadır. Medya, söylemleri ve yayınlarıyla kadınlara yönelik şiddeti yeniden üreten kurumlardan biridir. Kadına yönelik şiddet haberlerinin izleyiciye veya okuyucuya aktarılma şekli şiddetin toplumdaki algısını değiştirebilmektedir. Bu araştırmada, medyada yer alan kadına yönelik şiddeti cinsiyet eşitliği çerçevesinde incelemek amaçlanmıştır. Böylelikle medyanın şiddeti aktarmada kullandığı argümanlar ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır. Araştırmanın deseni durum çalışması olarak belirlenmiş, basılı medyadan Hürriyet gazetesi, dijital medyadan da Bianet örneklem olarak alınmıştır. 2021 yılı Ocak, Şubat ve Ağustos aylarında örneklemdeki medya organlarında çıkan kadına yönelik şiddet haberleri araştırma verisi olarak kabul edilmiştir. Verilerin analizinde araştırmacı tarafından geliştirilen“Değerlendirme kriter formu”kullanılmış, analizlerde betimsel analiz tekniğinden yararlanılmıştır. Frekans ve yüzde hesaplamaları yapılarak ulaşılan bulgular doğrudan alıntılarla desteklenip yorumlanmıştır. Araştırma sonucu, basılı medyada çıkan kadına yönelik şiddet haberlerinde çoğunlukla kadının mağdur olarak konumlandırıldığı, fotoğraflarda ilgi çekiciliğin sağlanması amacıyla şiddet ögelerinin yer aldığı ve haberlerin magazinselleştirilerek okuyucunun dikkatinin çekilmeye çalışıldığını göstermektedir. Dijital medyada çıkan kadına yönelik şiddet haberlerinde ise şiddet, toplumsal bir sorun olarak işlenmiş, haber kurgusu bireyden ziyade toplum üzerinden yapılmıştır. Haber fotoğraflarında şiddeti protesto eden görseller kullanılmış, haber metinlerinde de olay, basılı medyaya göre daha objektif bir dille aktarılmıştır. Şiddet, tüm ayrıntılarıyla verilmeyip adli sürece odaklanılarak okuyucuya sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Violence, which appears as a mechanism that controls women, is mostly a situation which finds its roots within the family. However, social institutions also have a masculine approach towards women, and therefore oppresses them. The media is one of these institutions which reproduce violence towards women with its publications and discourses. The way in which news about violence towards women is conveyed to the audience or the reader can change the society's perception on violence. In this study, it is aimed to examine violence against women in the media within the framework of gender equality. The design of the research was determined as a case study, and newspaper 'Hurriyet' from the printed media and newspaper 'Bianet' from the digital media were used as samples. News samples about violence towards women in January, February and August 2021 were accepted as research data. The“Evaluation criteria form”developed by the researcher was used during the analysis of the data, and the descriptive analysis technique was applied in the analysis. The findings which were obtained by way of frequency and percentage calculations were supported and interpreted by direct quotations. The results of the research shows that news about violence towards women in printed media mostly displays women as victims, whilst elements of violence are used in photographs to attract attention, and the news are written in a tablodised way to draw the reader to these news. The news about violence towards women in the digital media, violence is treated as a social problem, and the news fiction is made over the society rather than the individual. Images protesting violence were used in news photos, and in news texts, the event was conveyed in a more objective manner than in the printed media. Violence is presented to the reader by focusing on the judicial process, not in all details.