Covid-19 pandemi döneminde sezaryen doğum ve normal doğumla olan çocukların duyusal fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of sensory functions of children with cesarean delivery and normal delivery during the Covid-19 pandemic period
  1. Tez No: 781653
  2. Yazar: MERVE ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASQAROVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, sezaryen doğumla olan çocukların duyusal fonksiyonları ile normal doğumla olan çocukların duyusal fonksiyonları arasında ne gibi farklılıklar olduğunu araştırmak için planlandı. Çocukların doğum şeklinin, duyusal gelişimi ne ölçüde etkilediğine yönelik çalışmalar yapılmamıştır. Yapacağımız araştırma çocukların duyusal gelişiminin gözden geçirilmesi ve erken müdahale programlarına daha fazla önceliğin verilmesini amaçlamaktadır. Çalışmaya 2-3 yaş aralığında 50 sezaryen, 50 normal doğum ile dünyaya gelen 100 çocuk katıldı. Katılımcıların duyusal fonksiyonlarını değerlendirmek için Bebeklik Çağı Duyu Profili 2 Bakım Veren Anketi(TSP) kullanıldı. Çalışmanın istatistik analizinde IBM SPSS 26.0 paket program kullanıldı. Katılımcıların demografik özelliklerinin, duyusal fonksiyonlarının ve duyusal fonksiyonlarının çeyrek skor değerlendirmelerinin betimsel istatistikleri (Frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, medyan, minimum-maksimum değerler) hesaplandı. Sezaryen ve normal doğum yapan katılımcıların demografik verilerinin ve duyusal fonksiyonlarının karşılaştırılmasında Mann Whitney U ve ki-kare testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate what differences there are between the sensory functions of children with cesarean delivery and the sensory functions of children with normal delivery. Studies have not been conducted on the extent to which the way children are born affects sensory development.Our research aims to review the sensory development of children and to give more priority to early intervention programs.100 children who were born with 50 cesarean section and 50 normal deliveries between 2-3 years of age participated in the study.The Infant Sensory Profile 2 Caregiver Questionnaire (TSP) was used to evaluate the sensory functions of the participants.IBM SPSS 26.0 package program was used in the statistical analysis of the study.Descriptive statistics (frequency, percentage, mean, standard deviation, median, minimum-maximum values) of the participants' demographic characteristics, sensory functions, and quarter-score evaluations of sensory functions were calculated.Mann Whitney U and chi-square tests were used to compare demographic data and sensory functions of participants who had cesarean section and normal birth.All statistical analyzes were performed at the 95% confidence interval, and the significance was evaluated at the p