The effect of retinoids on the growth and differentiation of colon cancer cells
Retinoiidlerin kolon kanser hücrelerinin proliferasyon ve diferansiyasyonu üzerine etkisi
- Tez No: 781652
- Danışmanlar: PROF. DR. VERLE E. HEADINGS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Howard University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Retinoidlerin çeşitli hücre tiplerinde farklılaşmayı indüklediği gösterilmiştir. Bununla birlikte, retinoidler tarafından farklılaşmayı indükleme mekanizması anlaşılamamıştır. Bu araştırma, retinoik asidin (RA) insan kolon karsinomu (HT-29) hücrelerinin büyümesi üzerindeki etkilerini incelemek üzere tasarlanmıştır. Sonuçlarımız, retinoik asidin HT-29 hücrelerinin çoğalmasını in vitro inhibe ettiğini gösterdi. Retinoik asit, zamana ve doza bağlı bir şekilde büyümenin %17 ila %82 inhibisyonuna neden olmuştur. Maksimum inhibisyon, tedaviden 96 saat sonra 10-5 M 13-cis-RA'da elde edildi. Paralel deneylerde RA, tedavinin beşinci gününde ornitin dekarboksilaz aktivite seviyesini sekiz kat ve omitin dekarboksilaz mRNA seviyelerini yedi kat azalttı. Öte yandan RA tedavisi, beşinci güne kadar majör histokompatibilite (MHC) sınıf I mRNA'da üç kat ve protein kinaz C aktivitesinde dört kat artışla sonuçlandı, burada hem karsinoembriyonik antijen hem de Ras'ın ekspresyon seviyeleri aynı kaldı. Aynı. Ayrıca transkripsiyon faktörleri AP-1 ve Sp1, tedavi süresi boyunca sırasıyla aşağı ve yukarı regüle edilmiştir. Bu çalışma, HT-29 hücrelerinde RA'nın etkilerine, protein kinaz C sinyal iletim yolu aracılığıyla aracılık edildiğini ve gözlenen büyüme inhibisyonunun, omitin dekarboksilazdaki azalmadan kaynaklanabileceğini göstermiştir. MHC sınıf I mRNA'daki artış ve AP-I ve SP-1 transkripsiyon faktörlerinin ekspresyonunun örtüşmeyen karşılıklı düzenlemesi, terminal farklılaşmayı ve fenotipik normalliğe dönüşü düşündürür. Bu çalışmada sunulan bulgular, kolon kanseri tedavisi için etkili stratejilerin geliştirilmesine katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Retinoids has been shown to induce differentiation in various cell types. Nevertheless, the mechanism of induction of differentiation by retinoids is not understood. This investigation was designed to study the effect(s) of retinoic acid (RA) on the growth of human colon carcinoma (HT-29) cells. Our results demonstrated that retinoic acid inhibited the proliferation of HT-29 cells in vitro. Retinoic acid caused 17 to 82% inhibition of growth in a time and dose dependent manner. Maximum inhibition was achieved at 10-5 M 13-cis-RA 96 hours post treatment. In parallel experiments RA also decreased the level of ornithine decarboxylase activity by eight fold and omithine decarboxylase mRNA levels by seven fold by the fifth day of treatment. On the other hand RA treatment resulted in a three fold increase in major histocompatibility (MHC) class I mRNA and four fold increase in protein kinase C activity by the fifth day, where as the levels of expression of both carcinoembryonic antig n and Ras remained the same. Further more the transcription factors AP-1 and Sp1 were down- and up-regulated respectively, during the duration of the treatment. This study has shown that the effects of RA in HT-29 cells are mediated via the protein kinase C signal transduction pathway and the observed growth inhibition may be due to the decrease in omithine decarboxylase. The increase in MHC class I mRNA and the non overlapping reciprocal regulation of expression of AP-I and SP-1 transcription factors are suggestive of terminal differentiation and a return to phenotypic normalcy. The findings presented in this work would contribute to the development of effective strategies for the treatment of colon cancer.